Cena Václava Havla za lidská práva 2018

Mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2018:

Nesnesitelná lehkost zla a Koncert Pocta statečným

• Pro účast na konferenci a koncertě je z kapacitních důvodů nutné se registrovat zvlášť: KONFERENCE & KONCERT

Kdy a kde

• Datum: středa 10. října 2018

• Místo: Pražská křižovatka, Zlatá 1, Praha 1

• Pořádá: Knihovna Václava Havla & Nadace Charty 77

• Partner projektu: The Parliamentary Assembly of the Council of Europe

12.30 – 13.00 Registrace

13.00 Zahájení

13.15  13.45 Úvodní slovo

13.45 – 14.45 Panel I: Diskuze s finalisty ceny Václava Havla za lidská práva

14.45  15.00 Coffee Break

15.00  16.15 Panel II: Zlo kolem nás

Stav lidských práv ve světě se nezlepšuje. Hrozba veřejného odsouzení, hospodářských sankcí či přímo mezinárodní intervence představovaly po otřesných zkušenostech z Ruandy a bývalé Jugoslávie relativně účinný nástroj prevence nejhrubších forem porušování lidských práv. Takové nástroje jsou však účinné jen tehdy, jsou-li důsledně uplatňovány.
Dnešní diktátoři se nemusí důsledků svých činů příliš obávat. Válečná zvěrstva v Sýrii, zločiny tzv. islámského státu na civilním obyvatelstvu, potlačování lidských práv v Číně, v Turecku, na Kubě, v Rusku či ve Venezuele probíhají z velké části bez účinného odsouzení a často vně mediální pozornosti. Konsensus, který by umožnil důsledné vyšetření nejvážnějších zločinů proti lidským právům a zřízení mechanismů k jejich potrestání, neexistuje. To dovoluje tyranským režimům relativizovat svoje počínání poukazem na údajné či skutečné porušování lidských práv v jiných situacích, bagatelizovat jeho rozsah, vinit z něj druhou stranu či vydávat obránce lidských práv za obyčejné kriminálníky anebo loutky v rukou cizích mocností. Jakkoli nejde o nové strategie, moderní technologie šíření informací spolu s klesající pozorností vlád vyspělých zemí jim dávají větší naději na úspěch.
Problematika lidských práv vyžaduje novou mobilizaci vlád a mezinárodních institucí ve spolupráci s nevládními organizacemi, prioritizaci nejvážnějších situací a obnovení účinných sankcí proti porušovatelům lidských práv.

16.15  16.30 Coffee Break

16.30  17.45 Panel IIl: Zlo mezi námi

Morální únava v péči o lidská práva ve světě vyplývá do velké míry z morální krize ve vyspělé části světa, která byla po dlouhou dobu jejich garantem. Proliferace lidskoprávních nároků ve jménu nejrůznějších dílčích zájmů a kauz vedla k rozmělnění pozornosti věnované základním a univerzálním právům Všeobecné deklarace. Univerzální lidská práva jsou postupně nahrazována parciálními nároky. Populistická propaganda označuje starost o lidská práva za zastřenou politickou agendu; popírá jejich univerzální charakter a relativizuje markantní případy jejich porušování. Množí se  útoky proti svobodě slova, veřejnoprávním institucím, nevládním organizacím a občanské společnosti jako takové ve jménu údajné obrany tradičních hodnot a národní identity proti hrozbám přinášneým globalizací.

17.45 – 18.00 Closing remarks

19.00 – 19.30 otevření sálu pro publikum

19.30 Koncert Pocta statečným

Slavnostní koncet je vyjádřením úcty všem, kteří čelili nebo jsou nuceni čelit některé z forem bezpráví. V podání špičkových interpretů zazní díla Bohuslava Martinů, Pavla Haase, Gideona Kleina a dalších autorů, kteří byli perzekvováni nacistickým nebo komunistickým režimem.

Část koncertu živě propojí české a slovenské umělce prostřednictvím Internetu a technologie sdružení CESNET, které umožní jejich vzájemnou souhru.

Vstup na koncert je zdarma, do naplnění kapacity. Svou účast na koncertě, prosíme, potvrďte vyplněním registrace zde: http://bit.ly/poctastatecnym

PROGRAM KONCERTU

Klement Slavický: Tři kusy pro klavír
Martin Kasík – klavír

Bohuslav Martinů: Variace na slovenskou lidovou píseň pro violoncello a klavír H. 378
Petr Nouzovský – violoncello, Iveta Sabová - klavír

Gideon Klein: Trio pro housle, violu a violoncello
Leoš Čepický – housle, Jakub Čepický – viola, Jan Nečaský – violoncello

Pavel Haas: Dechový kvintet Op. 10
Dechové kvinteto HAMU
Yanina Aliakhnovich – flétna, Jarmila Vávrová – hoboj, Irvin Venyš – klarinet, Jan HUdeček – fagot, lesní roh – v jednání

Ilja Zeljenka: Musica Slovaca
Komorný orchester VŠMU
Robert Mareček – umělecký vedoucí, housle

„Uvažuji-li jako to, co ze mne tento svět dělá – totiž jako lidské identity zbavený šroubek gigantického soustrojí –, pak opravdu nemohu dělat nic: ničení zeměkoule, ohlupování národů a výrobu tisíců nových termojaderných bomb samozřejmě nezastavím. Uvažuji-li však jako to, čím každý z nás původně je, resp. čím každý z nás má – nezávisle na stavu světa – základní možnost se stát, totiž jako svéprávná lidská bytost, schopná odpovědnosti ke světu a za svět, pak samozřejmě mohu dělat mnoho.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 6. březen 1982