ÚvodNovinky / Nobelova cena míru pro Nadju...

Nobelova cena míru pro Nadju Muradovou

5. říjen 2018

IlustraceNobelovou cenou za mír 2018 byla oceněna Nadja Muradová, která získala mimo jiné i Cenu Václava Havla za lidská práva v roce 2016. Oceněná pochází z irácké komunity Jezídů a přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty samozvaného Islámského státu.

V prosinci 2015 promluvila v Radě bezpečnosti OSN o útoku a znásilňování žen a žádala mezinárodní ochranu této etnicko-náboženské menšiny. I díky jejímu svědectví označila OSN v roce 2016 samozvaný Islámský stát za pachatele genocidy.

„Přijímáme s hlubokým uspokojením a radostí zprávu, že laureátka Ceny Václava Havla za lidská práva 2016 získala spolu s konžským lékařem Denisem Mukwegeou i Nobelovu cenu za mír za rok 2018. Dramatický příběh Nadji Muradové i vůle, s kterou překonala trauma věznění a týrání tzv. islámským státem a věnovala veškerou svou energii boji za práva jezídských žen a jezídského lidu si takové ocenění více než zaslouží.“ Michael Žantovský

Její vystoupení na pozvání Knihovny Václava Havla v Pražské křižovatce z 12. října 2016 je dostupné na https://bit.ly/2RrbVXD

foto (c) Ondřej Němec, Knihovna VH

Facebook | Twitter

Z dopisu Straně zelených

„Nechceme-li, aby v našem rybníce byli navždy jen dva tlustí sumci, musíme tam nasadit i nějakou štiku. Sumci navíc obvykle myslí jen na to, jak přežít nejbližší výlov, a odmítají myslet dál. Ale my přece nechceme, aby z naší země byla za třicet let jen průmyslová poušť, sloužící sice růstu růstu, ale vyzařující jediné: totální beznaděj. Jinými slovy: volme zelené!“

Dopis, 6. září 2009