Amálie č. 85: Nová levice, nová pravice – a kde je hranice?

2. listopad 2011

Možná nejvýznamnějším jevem české politické scény posledních měsíců je „přeskupování sil“, vytváření nových aliancí a nových názorových uskupení na levici i na pravici. Z pohledu některých se může česká „nová levice“ anebo naopak „nová pravice“ jevit jako hraničící s extrémem, z pohledu jiných naopak jako prohloubení a znovunalezení levicové a nebo naopak pravicové identity.

Co je a kde je nová levice a nová pravice – a kde je hranice?

Svou vizi světa a svou představu o levici, pravici a hranici představili dva z nejvýraznějších mediálních představitelů těchto nových proudů: Roman Joch a Matěj Stropnický. Diskusní klub Amálie byl tentokrát přístupný veřejnosti.

Tradici debatních setkání Amálie založil prezident Václav Havel. V lovecké chatě Amálie v oboře lánského zámku se pravidelně konala setkání politiků, intelektuálů a osobností veřejného života, vždy k zadanému aktuálnímu tématu. Po Havlově odchodu z prezidentské funkce převzala organizování Amálií Knihovna Václava Havla. Místem konání je nyní sídlo Knihovny Václava Havla v Galerii Montmartre.

Amálie se konala v prostorách Knihovny Václava Havla v Galerii Montmartre, Řetězová 7, Praha 1, 2. listopadu v 18 hodin.