Nová éra Knihovny Václava Havla

14. leden 2012

Knihovna se po smrti Václava Havla ocitá v nové fázi své existence a je bezpodmínečně nutné na tuto skutečnost reagovat, konstatovala ve čtvrtek 12. ledna 2012 její správní rada v čele s novým předsedou, novinářem a hudebníkem Janem Macháčkem.

V mnoha ohledech se tak již děje. Původní dramaturgické a programové schéma akcí Knihovny je postupně doplňováno o nové projekty, vázané na ryze havlovská témata. „Kromě vydávání knižních titulů půjde především o pořádání přednášek, studentských soutěží, scénických čtení a výstav,“ uvedl Martin Palouš, ředitel Knihovny Václava Havla. Nemenší důraz bude kladen na akce s mezinárodním přesahem: „Vstoupili jsme do jednání se spřátelenými organizacemi v Evropě i USA a již nyní se před námi rýsují možnosti uspořádání mezinárodních sympozií či spoluúčastí na nejrůznějších uměleckých a akademických projektech, jejichž těžištěm bude život a dílo Václava Havla,“ dodal Palouš.

V souvislosti s ukončením činnosti Kanceláře Václava Havla se Knihovna nově též stává hlavním strážcem a vykonavatelem havlovského odkazu, který je pochopitelně primárně v rukou paní Dagmar Havlové. Knihovna je proto připravena maximálně pomoci, zvláště nyní, kdy se na paní Havlovou obrací množství tuzemských ale i mezinárodních institucí a jednotlivců s nejrůznějšími návrhy a projekty. „Naším cílem je sloužit jako základní komunikační centrum a zdroj informací, systematicky zpřístupňovat a interpretovat dílo Václava Havla, nabízet prostor k tomu, aby se i pro příští generace uchovala živá tradice havlovských přístupů a havlovského myšlení. V současné situaci se ovšem musíme věnovat nejen naší vlastní programové činnosti, ale také sledovat veškeré aktivity a iniciativy, které vznikají v České republice i v zahraničí a jejichž cílem je uchování Havlovy památky. Podporujeme ideu, aby pražské mezinárodní letiště neslo v budoucnosti jeho jméno. Uvítali jsme i zprávu z Francie, že v Paříži má vzniknout Knihovna Václava Havla. Veškeré návrhy tohoto druhu nyní pečlivě monitorujeme.  Kdokoli má potřebu nebo zájem získat informace o Václavu Havlovi – ať už se jedná o nějaký historický údaj či o návrh pojmenovat ulici, školu nebo jinou instituci jeho jménem – měl by nás kontaktovat,“ uvedl Martin Palouš.