Václav Havel a Jindřich Chalupecký

13. únor 2012

Věděli jste, že Cena Jindřicha Chalupeckého pro výtvarné umělce do 35 let byla založena právě z iniciativy Václava Havla a jeho přátel, výtvarníků Jiřího Koláře a Theodora Pištěka? Toto prestižní ocenění, každoročně udělované nezávislou porotou bylo založeno roku 1990. V našem digi-archivu naleznete bohatou korespondenci mezi Václavem Havlem a Jindřichem Chalupeckým, na jehož počest je cena talentovaným výtvarníkům udělována.

V současné době jsme získali i některé zajímavé dokumenty, jako je například zakládací listina Ceny Jindřicha Chalupeckého,  která pochází z archivu Theodora Pištěka. Pokud navštívíte knihovnu našeho archivu, můžete si rovněž přečíst některé texty Jindřicha Chalupeckého, které vycházely v Edici Expedice nebo knihu s názvem Cena Jindřicha Chalupeckého 1990-2000 / Jindřich Chalupecký Award obsahující předmluvu Václava Havla, kde vzpomíná na tuto významnou osobnost české umělecké kritiky, jako na člověka „v nejlepším slova smyslu samorostlého, „v jehož slovech byla jakási zvláštní živost,“ jež oslovovala nejenom Václava Havla ale i mnohé jiné.