Zásahy do autenticity budou co nejmenší, říká Marek Tichý

14. únor 2012

Vážení přátelé, dovolujeme si Vás upozornit na článek architekta Marka Tichého v dnešním vydání Lidových novin, kterým reaguje na text „Příliš velká Knihovna" z LN dne 16.1. 2012

Jakákoliv rekonstrukce památkově chráněného objektu bezesporu vždy zasahuje do jeho autenticity.

Jinak to ani nejde. Rekonstrukce domu U Drahomířina sloupu však i přes svůj plánovaný rozsah a náročný stavební program usiluje o to, aby zásahy do autenticity byly co nejmenší. Rekonstrukce domu je navíc naprosto nutná pro další přežití památky a zejména pro přežití interiérů, které se stanou částečně přístupné pro veřejnost. Zastřešení atria je skutečně plánováno a bude provedeno způsobem, který umožní v budoucnu případný návrat do původního stavu.

Tato věc již prošla diskusí, na konci které jsme se s památkáři na realizaci této části stavby shodli. Předmětem debat bude samozřejmě finální podoba zasklení, ta ale bude velmi pravděpodobně provázet celé období rekonstrukce.

Stejně je to i s vytvořením prostor pod objektem, ve kterých by měl být mimo technického zázemí domu také archiv a bazén. Také ty máme stanoviskem památkářů potvrzeny, s podmínkou, že záměr bude upraven v případě středověkého nebo staršího archeologického nálezu.

V objektu bude skutečně i po rekonstrukci zachován poměrně vysoký podíl rezidenčních ploch. Do výčtu patří kromě několika menších bytů také bytová jednotka, která vznikne rekonstrukcí bývalé rezidence manželů Benešových. Důvodem je především fakt, že tento byt je ve svém rozsahu i velkorysosti součástí památkového fondu objektu, a proto byl jako takový v dispozičním rozvrhu domu zachován. Využití prostorů k bydlení není primárním cílem investora, zachování rezidenční části investorovi však mj. předepisuje územní plán. Byty budou využívány k ubytování zahraničních badatelů Knihovny Václava Havla, zahraničních studentů a také pro účely ubytování významných návštěv. Nepočítá se s tím, že by rezidence na Loretánském náměstí sloužila k trvalému bydlení ani pana Bakaly, ani kohokoliv jiného (v tomto směru si dovolím poznámku, že rodina pana Bakaly trvale žije ve Švýcarsku a pro své návštěvy v Praze má k dispozici vlastní dům).