Píseň Havel v kostce

24. duben 2011

Píseň Havel v kostce vznikla u příležitosti vernisáže staronové expozice „Václav Havel – český mýtus“, jejíž nový podtitul zní právě „Havel v kostce“.

Autor písně Petr Putna k tomu dodává: „Ředitel Knihovny Václava Havla Martin C. Putna – a zároveň můj bratr – mě požádal, abych se na vernisáži postaral o hudební program. Napadlo mě, že by bylo dobré vytvořit nějakou píseň, která by se tematicky vztahovala k výstavě nebo přímo k osobě Václava Havla. Kostra písně je téměř totožná s koncepcí výstavy, jež rozděluje Havlův život do čtyř období: buržoazní původ – divadlo – disent – prezidentství. Nechtěl jsem ovšem vytvořit žádný devótní chvalozpěv ani pomyslný pomník, ale pouze  se pokusit s nadhledem a s humornou nadsázkou zrekapitulovat život jedné z nejdůležitějších postav české historie 20. století. Životní příběh Václava Havla je tak neuvěřitelný a pestrý, že by vydal na několik písní, a vlastně se divím, že ho nikdo touto formou dosud nezpracoval (aspoň o tom nevím). Abych vystoupení na vernisáži ozvláštnil a zároveň dodal písni šmrnc, přizval jsem ke spolupráci beatboxera Ondřeje Havlíka, kterého znám ze skupiny Mako Mako (www.makomako.cz), s níž jsme jednou vystupovali s mojí skupinou Závodní ovce (bandzone.cz/zavodniovce) . Ondřej alias En.Dru je trojnásobný mistr ČR v beatboxu (dvakrát zvítězil v jednotlivcích a jednou se svou další skupinou BeatBurger Band (www.beatburgerband.cz) a skutečně svým beatem a vokálními improvizacemi dodal skladbě odlišný ráz a posunul ji o kus výš. Původně jsme vše považovali za jednorázovou záležitost: píseň odehrajeme na vernisáži a pak se po ní slehne zem. Ale vzhledem k ohlasu, který při vystoupení vzbudila, jsme se nakonec rozhodli ji natočit.“