Těšín a Cieszyn po třinácté

12. červen 2012

Ve dnech 7. až 10. června proběhl v Českém Těšíne a polském Cieszyne XIII. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic, festival, který je již tradičním přátelským setkáním divadelníků ze středí Evropy, především z České republiky, Polska a Slovenska. Letošní ročník byl mj. věnován i vzpomínce na Václava Havla.

Ve čtvrtek 7. června proběhla vernisáž fotografií Oldřicha Škáchy
"Václav Havel disident a prezident". Fotografie jsou umístěny ve
foyeru historické budovy divadla v polském Cieszyne.
V sobotu 9. června se uskutečnila mezinárodní konference "Inspirace Havlem – Pokoušení". Název diskuze se vztahuje ke hře Václava Havla "Pokoušení", osobité aktuální variaci Fausta. Záměrem organizátorů debaty bylo pozastavit se v chaosu někdy závratných, někdy podivných výzev počátku dvacátého prvního století nad konformismem a vzpourou naší doby. Může být vůbec Havlova osobnost, jeho postoj jako občana a umělce v této době inspirací? Do jaké míry? Je dnes ještě místo pro „intelektuála“ a možná „disidenta“? Nebo je už historická postava nahrazená novými „odborníky“ a „experty“? Pokud to tak je, může to rehabilitovat konformismius?
Diskusi vedl ředitel festivalu Janusz Legoń, debatovali Pawel
Wodziňski (PL), Miroslav Jasinski (PL), Anna Freimanová (ČR), Zuzana Uličianska (SK).
Anna Freimanová za Knihovnu Václava Havla připomněla význam Václava Havla mj. i jako výrazného iniciátora a organizátora důležitých aktivit alternativní kultury v normalizačních letech. Inspirace Havlem - tvůrcem, který i pod tlakem totalitních moci svobodně tvoří a chová se svobodně, „normálně“, důstojně a zodpovědně, iniciovala vznik silného proudu kvalitní alternativní kultury. A právě tato síla hrála koncem 80. let významnou roli v demokratizačním procesu, především při rozjezdu sametové revoluce. V této souvislosti prezentovala Anna Freimanová práci Knihovny Václava Havla, její ediční, klubové i archivní aktivity. Tým Knihovny jimi dokumentuje, zkoumá a propaguje život a dílo Václava Havla, pečuje tak o jeho odkaz a navazuje na něj. Za svou hlavní cílovou skupinu považuje především mladé lidi. V tomto čase je jim tvorba Václava Havla velkou inspirací a KnVH jako instituce jejímž hlavním programem a úkolem je péče o odkaz VH, vynakládá všechny své síly a prostředky, aby toto své poslání naplnila.