Busta Václava Havla v sídle Rady Evropy ve Štrasburku

4. říjen 2012

V úterý 2. října 2012 byla v Paláci Evropy, sídle Rady Evropy ve Štrasburku slavnostně odhalena busta Václava Havla, jejímž autorem je akademický sochař Lubomír Janečka a jejíž zhotovení financovala Knihovna Václava Havla, o.p.s. Slavnostní akt doprovodila přednáška Martina Palouše, ředitele zahraničních programů Knihovny Václava Havla, na téma "Václav Havel a Rada Evropy" s následnou diskusí.

Na počátku roku 2012 tlumočil generální tajemník Rady Evropy Thorbjorn Jagland velvyslanci České republiky při Radě Evropy přání umístit na čestném místě Paláce Evropy bustu Václava Havla, Evropana, člověka a státníka. Ministerstvo zahraničních věcí ČR získalo souhlas Dagmar Havlové a požádalo o spolupráci Knihovnu Václava Havla. Ministerstvo zahraničí a Knihovna Václava Havla ustavily pracovní skupinu, která ke zhotovení díla vyzvala akademického sochaře Lubomíra Janečku.

Akademický sochař Lubomír Janečka (* 1948 ve Zlíně) vystudoval v letech 1967-1976 sochařství u profesora Karla Lidického na Akademii výtvarných umění. V roce 1984 emigroval do Rakouska a od roku 1985 žije s rodinou ve Spojených státech.

Podle historika umění Doc. PhDr. Jiřího Šetlíka, CSc. se Lubomír Janečka ujal úkolu velmi šťastně. "K předpokladům splnit převzatý úkol svědčí netoliko vysoká úroveň sochařova umění, kterou osvědčuje svou tvorbou. Jsou jimi rovněž jeho názory a postoje, pro které po absolutoriu pražské AVU nucen opustit rodnou zemi a emigrovat do svobodného světa. Hlavu Václava Havla pojal ve střízlivé věcnosti, především se mu však podařilo vystihnout vnitřní svět portrétovaného, sdělit v modelaci tváře a rozvrhu hlavy sílu jeho myšlení i vůli k činu."

"Není to prezident na známky," doplňuje Doc. PhDr. Jiří Kotalík, CSc., rektor Akademie výtvarných umění, "hladce modelovaný hyperrealistický otisk vylepšené fotografie, ale portrét osobnosti a její duše, pocta mysliteli, filozofovi a politikovi s velkou životní zkušeností. Umělec, působící léta v exilu v USA, patří v rámci své generace k mimořádným talentům, a proto dokázal vytvořit dílo nadčasové, sochařsky poctivé a nepateticky reprezentativní."