Stanovisko Knihovny k protestu Michala Blažka

4. listopad 2012

O víkendu obdržela Knihovna Václava Havla (KnVH) podpisové archy protestu, který organizuje sochař Michal Blažek s výzvou, aby KnVH uspořádala mezinárodní soutěž na sochařský portrét Václava Havla. Blažek nařkl KnVH, že „z nepochopitelných důvodů zadala portrét Václava Havla neznámému sochaři na základě jakýchsi známostí“. Navíc velmi dehonestujícím způsobem tuto nestátní neziskovou organizaci osočil. V protestu, který Blažek nazývá peticí, mustruje KnVH, že by „měla lpět na demokratickém odkazu Václava Havla, nepoužívat tunelářské praktiky, které špiní symbol demokracie a nejsou schopny zajistit kvalitu“.

Knihovna Václava Havla na svých webových stránkách zveřejnila 4. října informaci o vzniku busty, o jejím autorovi, akademickém malíři Lubomíru Janečkovi i výňatky z posudků hotového díla od uznávaných historiků umění Doc. PhDr. Jiřího Šetlíka, CSc. a Doc. PhDr. Jiřího Kotalíka, CSc..

Portrét Václava Havla se ve Štrasburku, v sídle Rady Evropy, ocitl mezi Evropany typu Winstona Churchilla či Konrada Adenauera. To by mělo být spíše důvodem k hrdosti. Je víc než  pravděpodobné, že žádný ze signatářů bustu nikdy neviděl a svůj názor na její kvalitu i na činnost KnVH přejímá od autora protestu, který je známý jako notorický kritik soch ve veřejném prostoru. Navíc si plete Štrasburk s Bruselem a Radu Evropy s Evropskou unií, na což byl již dříve KnVH upozorněn a na podpisových arších opravoval dodatečně, ručně.

Je přirozené, že ve svobodné společnosti má každý jiné estetické cítění. Ne každému se musí líbit jedna a táž podobizna. Ač je posláním KnVH uchovávat a rozvíjet odkaz posledního československého a prvního českého prezidenta, a také světově uznávaného dramatika, není úkolem ani ambicí této instituce vytvářet jeho oficiální portrét. Nehledě na to, že ani mezinárodní soutěž nezaručí, že se takový portrét bude líbit všem.

Pan Blažek nevyužil schůzky s ředitelkou KnVH Martou Smolíkovou, která byla domluvena na 3. října, aby objasnil ideu veřejné soutěže. Schůzku zrušil a namísto toho rozběhl protest pomlouvačného charakteru. Proto se lze domnívat, že cílem sochaře Blažka není domluvit s KnVH soutěž pro sochaře ale špinit jméno této instituce.

Pokud chce někdo někam umístit či nechat zhotovit portrét Václava Havla či kohokoli jiného, musí mít ve svobodné zemi právo tak udělat. Toto právo by mělo být respektováno i u druhých. To nevylučuje, že KnVH v budoucnu soutěž na portrét Václava Havla uspořádá. Jestli se tak stane, rozhodně to nebude na základě kampaně pomlouvačného charakteru.