Knihovna Václava Havla otevřela prozatímní expozici

10. prosinec 2009

V pondělí 10. prosince byla  zahájena prozatímní expozice o životě a díle Václava Havla. Výstava je otevřena v prostorách restaurace Hergetova cihelna, Cihelná 2b, Praha 1 - Malá Strana vždy od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Výstava je určena školní mládeži a studentům i široké veřejnosti.

Organizátorem a provozovatelem výstavy je obecně prospěšná společnost Knihovna Václava Havla, architektonicky ji ztvárnil Bořek Šípek, autorem libreta je Martin C. Putna. Expozice je zpracována netradičním a osobitým způsobem a nabízí ucelený pohled na osobu Václava Havla z několika úhlů. Přibližuje jeho životní příběh, představuje ho jako umělce a dramatika, humanistu, filozofa a jednu z významných osobností naší poválečné historie. Návštěvníci výstavy uvidí Havlovy rané texty a kresby, rukopisy z 50. - 70. let, ale i exponáty týkající se jeho prezidentského mandátu. Unikátní je reprodukce interiéru chalupy na Hrádečku nebo prezidentského stolu a knihovny tak, jak byly uspořádány na Pražském hradě v době, kdy byl Václav Havel prezidentem. Výstava obsahuje desítky fotografií, diplomů  a významných ocenění, dopisů i osobních věcí Václava Havla. Návštěvníci se mohou těšit také na několik videoprojekcí. Většina exponátů pochází od Václava Havla, některé dokumenty jsou zapůjčeny Památníkem národního písemnictví, Divadelním ústavem a Divadlem Na zábradlí.

Partnery projektu jsou Kampa Group Restaurants, Nadace Conrada Hiltona, Isifa Image Service, Divadlo Na zábradlí, Národní divadlo, Divadelní ústav a Památník národního písemnictví. Mediálními partnery jsou Týden, Týden.cz a Lidové noviny.