Nad kanály Michala Cihláře

30. květen 2013

Úvodní slovo kurátorky Marianny Placákové k výstavě fotografií Michala Cihláře "Ze života kanálů":

Michal Cihlář (1960) studoval v letech 1981 až 1987 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru knižní kultury a písma. Od absolutoria je trvale ve svobodném povolání. Věnuje se paralelně volné a užité grafice. Technikou barevného linorytu se systematicky zabývá již od roku 1981. Uspořádal 50 samostatných výstav a na více než 17 0 výstavách skupinových se podílel. Za svůj přínos české grafice obdržel Cenu Vladimíra Boudníka za rok 2002.

V posledním desetiletí společně se ženou, Veronikou Richterovou, na svých četných cestách dokumentárně fotografují a z nasbíraného materiálu sestavují autorské publikace, např. Cuba v detailech, 2005 neboKambodža v detailech, 2006. Monotematickou monografii výtvarného díla Zvěrstvo vydali roku 2007 (též nakl. Gallery) k jejich stejnojmenné retrospektivní výstavě v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.

Zde, v Galerii Montmartre, Cihlář představuje veřejnosti svou dosud málo známou fotografickou posedlost kanalizačními poklopy. Z fotografií sestavil během uplynulého půlroku rozsáhlou autorskou publikaci s 1043 fotografiemi pořízenými celkem ve třech stech městech 34 států. Vystavená pracovní maketa knihy dává představu o vzniku takto náročného díla. Knihu nazvanou Ze života kanálů vydává nakl. Novela bohemica.

Michal Cihlář se začal věnovat digitálním fotografiím kanálů před deseti lety. Inspirační cestou mu byly otisky kanálů Viktora Karlíka. Na rozdíl od něj Cihlář zaznamenává nejen vizuální podobu kanalizačních poklopů, ale i jejich génia loci, podobně jako třeba fotograf Alain Fleischer v šedesátých letech zachycoval zákoutí francouzských ulic. Cihlář ovšem nezůstal u pražského Smíchova, ale rozjel se hledat tato zvláštní stigmata jednotlivých míst do celého světa. Od prvního vyfoceného kanálu v Barceloně v roce 2002 vznikla několikatisícová sbírka z tří desítek zemí s vlastní pozoruhodnou taxonomií. Kanály, které se vyjímají svou velikostí, reliéfem, umístěním, použitím, kanály jako platforma pro street-art, kanály spojující svět. Nejedná se zde ale přitom o pouhopouhou dokumentaci. Fotografie odkazující ke kanálům, často opomíjeným, jejich existenci zpřítomňují a ukazují barvitost světa, ve kterém žijeme.

Slovy Michala Cihláře: „Poklopy kanálů vidím jako záchytné body. Vnímám je jako pihy na kůži města, jejichž četnost a rozmanitost civilizaci mírně polidšťuje. Chůze kterýmkoliv směrem je pro mne, díky tomu, vždy plná tušených objevů. Nejlépe bych to přirovnal k srpnové procházce zkušeného houbaře smrkovým lesem…“