Den Václava Havla v Brazílii

14. červen 2013

Ve spolupráci s Generálním konzulátem Sao Paulo uspořádal dne 6. 6. 2013 honorární konzul ČR ve Vitória O. Borges na půdě Federální univerzity Espírito Santo (UFES) seminář a výstavu o Václavu Havlovi.

Seminář proběhl v aule univerzity a zúčastnilo se ho cca 200 studentů a profesorů. Seminář zahájil rektor UFES Reinaldo Centoducatte. Moderování akce se ujal HK O. Borges.

Program semináře zahrnoval všecha klíčová témata:

Eva Batličková: Václav Havel - básník a dramatik

Adilson Vilaca: Václav Havel - bojovník za lidská práva

Paulo Ventl: Srovnání totalitních režimů v Brazílii a Československu Pavel Procházka: Václav Havel - politik.

Studenti projevovali největší zájem o literární dílo, především antikódy, a o Havlovu disidentskou činnost.

V 19 hodin ve stejný den byla v univerzitní galerii otevřena výstava „Václav Havel e seu país“ (Václav Havel a jeho země). Základem výstavy se staly fotografie Oldřicha Škáchy zachycující momenty ze života V. Havla. Vernisáž fotografií byla doplněna Havlovými antikódy namalovanými na stěny galerie. Do prosklené vitríny byla umístněna cizojazyčná vydání Havlových děl.  Honorární konzul uspořádal před výstavní síní koktejl, který studenti pojali jako neformální happening. V rámci výstavy  bude uskutečněna  projekce filmu „Občan Havel“.

Generální konzulát Sao Paulo děkuje OVD a Knihovně Václava Havla za poskytnutí výstavních exponátů.