Havel Film Profile

9. říjen 2011

Národní galerie umění ve Washingtonu uvede Havel Film Profile, soubor československých a českých filmů, které se vztahují k životu a dílu Václava Havla. Filmy vybrala uznávaná americká kurátorka Peggy Parsons při své studijní návštěvě v Praze. Knihovna Václava Havla zajistila anglické verze a práva pro nekomerční promítání ve Spojených státech, a to až do konce příštího roku. Filmy budou poprvé uvedeny ve dnech 11.–13. října 2013 v auditoriu Národní galerie umění ve Washingtonu, jako součást Festivalu vzájemných inspirací, který je letos věnován Václavu Havlovi a pořádá jej velvyslanectví ČR ve Washingtonu,

Havel film Profile

je soubor devíti filmů souvisejících se životem a dílem Václava Havla, který bude mimo washingtonský festival putovat po nekomerčních projekcích po celých Spojených státech až do konce roku 2014. Havel Film Profile sestavila spolu s Národním filmovým archivem a Knihovnou Václava Havla při svém pražském kurátorském pobytu na přelomu května a června 2013 paní Margaret Parsons, ředitelka filmového oddělení National Gallery of Art (NGA). Filmové oddělení NGA je ve Spojených státech vnímáno jako garant vysoké kvality doporučovaných filmů. Peggy Parsons letos získala cenu Artis Bohemiae Amicis – Přátelé českého umění, která jí byla udělena za dlouhodobou podporu českého filmu.

Dosud neotitulkované filmy (Mlha, A znovu Žebrácká opera a Kdo je Václav Havel) nechala Knihovna Václava Havla na své náklady opatřit anglickými titulky a většinu vybraných filmů uložit v HD kvalitě na blue-ray. Zajistila rovněž licence pro projekce ve Spojených státech od září 2013 do konce roku 2014, přičemž úzce spolupracovala s Národním filmovým archivem v Praze a s Českou televizí.

Vybranými filmy jsou:

1. Postava k podpírání / Joseph Killian aka A Person to Be Supported

režie Pavel Juráček, 1963, 38 minut

2.  Každý mladý muž / Every Young Man

režie Pavel Juráček, 1965, 83 minut

3. Mlha / The Mist

režie Radúz Činčera, 1966, 28 minut

4.  Srdce nad Hradem / The Heart Above the Castle

režie Jan Němec, 2007, 48 minut

5.  O slavnosti a hostech / A Report on the Party and the Guests

režie Jan Němec, 1966, 68 minut

6. Nezvaný host / The Uninvited Guest

režie Vlastimil Venclík, 1969, 22 minut

7. A znovu Žebrácká opera / And the Beggar's Opera Again

režie Olga Sommerová, 1996, 60 minut

8.  Kdo je Václav Havel / Who Is Vaclav Havel

režie Helena Matiášová, 1977, 11 minut

9.  Odcházení / Leaving

režie Václav Havel, 2011, 91 minut

Havel Film Package bude poprvě prezentován v rámci Mutual Inspirations Festival 2013 / Festival vzájemných inspirací 2013, který pořádá velvyslanectví České republiky ve Washingtonu od 5. září 2013 do 31. října 2013. Festival  připomene život, dílo a odkaz disidenta, dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla. Po Tomáši Garrigue Masarykovi, Antonínu Dvořákovi a Miloši Formanovi je to již čtvrtý ročník festivalu, který upozorňuje na provázanost česko-amerických vztahů. Během něj se uskuteční přes třicet akcí ve významných centrech hlavního města Spojených států amerických, na Georgtown University, v National Gallery of Arts a Library of Congress. Kromě filmů připravených Knihovnou Václava Havla v Praze uvidí diváci například filmy Petra Jančárka Václav Havel, Praha-Hrad, Jana Nováka Občan Havel jede na dovolenou či dokument Jany Chytilové, Plastic People of the Universe. Festival divákům nepředstaví pouze filmy, ale i divadelní a hudební představení. Knihovna Václava Havla se mj. Podílela na instalaci lavičky Václava Havla na Georgetownské universitě nebo poskytla výstavu fotografií Bohdana Holomíčka. Více o festivalu naleznete zde.

Vstup na většinu akcí je zdarma.

Patrony festivalu jsou Dagmar Havlová, bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.