Knihovna Václava Havla na Světě knihy

16. květen 2014

Od včerejšího rána až do nedělního večera bude možné navštívit Knihovnu Václava Havla též na veletrhu Svět knihy Praha 2014 (na Výstavišti v Holešovicích). Ve stánku s označením T602 si může nadšený návštěvník stejně jako náhodný kolemjdoucí zalistovat v bohaté produkci Knihovny, včetně dvou zbrusu nových titulů: Prostřednictvím kočky Pavla Juráčka a Příběhu Edice Expedice Gabriely Romanové.

Pavel Juráček: Prostřednictvím kočky / texty z let 1951–1958

Soubor nejstarších literárních textů jednoho z klíčových tvůrců „nové vlny“ československé kinematografie 60. let minulého století (Postava k podpírání, Případ pro začínajícího kata), který je širší veřejnosti znám především jako autor strhujícího deníku (Deník 1959–1974 – podle ankety LN Kniha roku 2004).

Texty zařazené do tohoto svazku, které doposud nebyly nikdy publikovány, se obvykle označují slovem juvenilie. V tomto případě se však nejedná o mladistvé pokusy či první nesmělé kroky velkého autora: v povídkách, krátkých črtách stejně jako v deníkových záznamech Juráček vystupuje již jako suverénní, po všech stránkách „hotový“ a „celý“ autor.

Prostřednictvím kočky vychází jako 1. svazek Díla Pavla Juráčka.

Gabriela Romanová: Příběh Edice Expedice

Příběh Edice Expedice přibližuje čtenářsky velmi přístupnou a zároveň badatelsky poctivou formou „život“ jednoho z nejvýznamnějších samizdatových nakladatelství tehdejšího Československa, u jehož zrodu stál Václav Havel. První část knihy, doprovozená řadou dokumentárních fotografií, popisuje nejen výrobu knih, jejich tuzemskou a zahraniční distribuci, ale též perzekuci, které byli tvůrci i čtenáři Edice Expedice v období normalizace vystaveni. Druhá část je sestavená s rozhovorů s těmi, kteří Edici Expedice vytvářeli: kromě jiných zde promlouvá Ivan M. Havel, Daňa Horáková, Ondřej Němec, Jiřina Šiklová, Pavel Bratinka, Kamila Bendová.

Příběh Edice Expedice vychází jako 16. svazek edice Sešity Knihovny Václava Havla.