Dvě nové on-line výstavy Knihovny Václava Havla

13. listopad 2014

Dnes, v rámci akce "The Fall of Iron Curtain" společnosti Google, zveřejnila Knihovna Václava Havla na svém profilu Google Cultural Institute dvojici výstav:

S CHTÍČEM PO SVOBODĚ / SAMETOVÁ REVOLUCE A NASTALÝ KARNEVAL ZAČÁTKU DEVADESÁTÝCH LET V ČESKOSLOVENSKU
PAVEL HROCH
Výstava černobílých fotografií Pavla Hrocha z bývalého Československa zachycuje nejen období již masově navštěvovaných demonstrací v roce '89 a následného převratu, ale především první polovinu devadesátých let, horečnatou dobu plnou politických a sociálních změn, karnevalového veselí, oslav, naděje a očekávání. Na fotografiích jsou zachyceny návštěvy a představení kulturních ikon jako Frank Zappa či americká alternativní skupina Bread and Puppet Theater, které byly pro československé občany jednou z prvních ochutnávek západního světa a působily jako zjevení, či první svobodné kroky společnosti, např. založení squattu v centru hlavního města. Z fotografií je cítit rychle se měnící dobu, ve které lidé věřili, že se může přihodit téměř cokoliv.

PŘES VÝCHOD NA ZÁPAD / CESTA VÝCHODNÍCH NĚMCŮ ZA SVOBODOU
OLDŘICH KRUTSKÝ
Výstava černobílých fotografií Oldřicha Krutského z bývalého Československa zachycuje vlnu občanů Německé demokratické republiky, která v září 1989 zaplavila okolí velvyslanectví SRN v Praze a s napětím a nedočkavostí vyčkávala na vysněné povolení k odjezdu na Západ. Na fotografiích jsou rodiny s dětmi, hloučky dospívajících, osamělé postavy, které společně přežívaly na ulicích pražské Malé strany před vstupem do uzavřené ambasády. Jejich nezáviděníhodná situace plná obav, např. i kvůli přítomnosti špiclů Stasi, a kvůli své intimnosti zachycena Oldřichem Krutským poněkud z dálky, přinesla své ovoce. Na posledn&ia cute;ch fotografiích je vidět odjíždějící autobusy plné radostných tváří, se kterými se přišly pražští občané rozloučit.