Vítězné práce v esejistické soutěži

25. listopad 2009

25. listopadu vyhlásila Knihovna Václava Havla nejlepší práce v esejistické soutěži na téma „Dvacet let svobody od komunismu - dvacet let svobody k čemu". Sešlo se celkem 86 prací. Porota byla složená z těchto osobností: Táňa Fischerová, Eva Holubová, Michal Horáček, Jan Macháček a Martin C. Putna. Vítězům poblahopřál Václav Havel (poslechněte si jeho krátkou řeč). Oceněné práce si můžete přečíst zde. Fotografie z akce ke stažení.

Předseda poroty Martin C. Putna se vyjádřil k některým vítězným pracím takto:

"Kryštof Vosátka (1. místo) napsal esej spíš literární, jazykově bohatě metaforickou - je to stesk na obtížnost kulturní tvořivosti v prostoru lhostejnosti, s mnohým odvoláváním na evropské (a americké) literární tradice.

Ondřej Černý (2. místo) analyzuje jazyk, kterým se mluví o komunismu, fráze a floskule jako "minulý režim", "my jsme nemohli" a podobně: dostává se tedy "o patro výše" v reflexi - protože podniká reflexi reflexe

Veronika Tykačová (2. místo) zase shrnuje paradoxy svobody a nesvobody do souboru hesel-výkřiků, v nichž stojí komunismus a demokracie jako protiklady - ale rozhodně ne černobílé.

Myslím, že i ta dvě druhá místa jsou texty velmi kvalitní a že lze doufat, že se tito studenti - i další studenti, kteří napsali do soutěže, protože kvalitních prací bylo více, než jsme mohli ocenit - stanou v blízkém budoucnu skutečnými účastníky české kulturní scény. A to je to, o co jde nejvíc."