Petr Oslzlý 70

26. duben 2015

Dnes, 26. dubna 2015, slaví sedmdesátiny Petr Oslzlý. Divadelní dramaturg, scenárista, herec, pedagog, absolvent divadelní vědy a dějin umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně pracoval od roku 1972 jako dramaturg Divadla Husa na provázku, se kterým je od té doby spjatý dosud.

V několika obdobích byl jeho uměleckým šéfem. V druhé polovině 80. let spoluorganizoval tajné bytové semináře Podzemní univerzita, kde přednášeli význační profesoři ze západních zemí. V roce 1989 patřil k organizátorům listopadové stávky divadel a k zakládajícím členům Občanského fóra. Po zvolení Václava Havla prezidentem republiky se stal Petr Oslzlý jeho poradcem a asistentem pro kulturní otázky a ředitelem Kulturní sekce jeho kanceláře.

Od roku 1993 je Petr Oslzlý ředitelem Centra experimentálního divadla, pod které vedle Divadla Husa na provázku spadá i HaDivadlo a Divadlo u stolu. Přednáší v oboru současného světového divadla, dramaturgie a autorské tvorby na Divadelní fakultě JAMU a v Kabinetu divadelních studií na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 2000 byl jmenován profesorem.