„Jaro s Šestatřicátníky“ leden - květen 2010

12. leden 2011

Skupina Šestatřicátníci byla první literární a uměleckou skupinou, kterou Václav Havel dal dohromady na počátku své dráhy, v letech 1953–1954, jako sedmnáctiletý – a ona spoluutvářela jeho vlastní tvůrčí počátky. Ze skupiny vzešla kromě Václava Havla řada spisovatelů a publicistů, mezi nimi pak zejména čtyři autoři, mimořádně významní pro dějiny české kultury – Jiří Kuběna, Josef Topol, Věra Linhartová a Viola Fischerová.

Je tedy vhodná příležitost připomenout tyto „prvotiny“ Havlovy literární a organizátorské činnosti, svést tyto autory znovu dohromady a představit je širšímu publiku. „Jaro s Šestatřicátníky“ se bude skládat z několika vzájemně provázaných kulturních počinů:

Cyklus pěti literárních večerů

Cyklus připomene dílo pěti nejvýraznějších autorů skupiny, pěti nekonformních teenagerů padesátých let: Jiřího Kuběny, Violy Fischerové, Josefa Topola, Věry Linhartové a na závěr dobové texty samotného Václava Havla.

Výstava výtvarného díla Jiřího Kuběny - 13. ledna 2010

Jiří Kuběna je autor „dvojdomý“, literární i výtvarný. Jeho výtvarné dílo (obrazy, kresby) však nebylo v českých zemích dosud nikdy veřejně vystaveno, protože stojí v kontrastu s dobovými uměleckými trendy. Jako první svazek druhého ročníku Sešitů Knihovny Václava Havla vyjde 2. února katalog výstavy.

Rozhovory Šestatřicátníků - květen 2010

Edice výboru z rukopisného časopisu z padesátých let, prvního „samizdatu“ Václava Havla a jeho přátel. Programové úvahy, básně, kritiky. První texty Václava Havla a Jiřího Kuběny. V letech, kdy oficiální čeští literáti plakali nad smrtí Stalinovou – co psali tito adolescenti? Vychází jako druhý svazek druhého ročníku edice Sešity Knihovny Václava Havla.