Dvě výstavy fotografií V. Havla ve Wroclawi

29. červenec 2016

Ve wroclawské Kongresové hale vystavuje České centrum od konce července fotografie Oldřicha Škáchy „Václav Havel na dosah ruky“. Výstava je komplementem mezinárodní expozice o životě v zemích sovětského bloku v sedmdesátých letech, kterou připravily kulturní instituty zemí střední Evropy spolu s polským Institutem paměti národa IPN.

Na vernisáž navázala debata o vztazích  české a polské opozice a o Československo-polské Solidaritě historika dr. Petra Blažka a nedávného ředitele IPN dr. Lukasze Kaminského.

Výstava havlovských fotografií se těší velkému zájmu publika již druhý rok v mnoha městech Polska, bývalý prezident je tu stále velmi populární.
Ve wroclawské Galerii Centra kultury a uměni je zároveň k vidění výstava „Václav Havel občan-prezident“ z dílny fotografů A. Pajera, B. Holomíčka, P. Fialky a O. Škáchy, která představuje především V.Havla v roli prezidenta.

Obě výstavy jsou součástí připomínek bývalého prezidenta v roce 80. výročí jeho narození, a také jedněmi z českých příspěvků k projektu Wroclaw evropské město kultury 2016. Dalším výrazným byla retrospektiva filmů čsl. nové vlny šedesátých let, kterou zde České centrum organizovalo od února do konce června.