Trojice finalistů Ceny Václava Havla za lidská práva 2016

30. srpen 2016

Dnes, v úterý 30. srpna 2016, byla v prostorách Knihovna Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2016, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 (jména jsou uvedena abecedně):

• Gordana Igrić (Srbsko)

Gordana Igrić, novinářka a aktivistka na poli lidských práv, je zakladatelkou Balkánské sítě investigativních zpravodajců (BIRN) a v současnosti je její regionální ředitelkou. Je zároveň nositelkou několika novinářských cen. Podílí se na vzdělávacích programech sítě a dozoruje většinu projektů BIRN.

• Mezinárodní institut lidských práv (Francie)

Mezinárodní institut lidských práv (Institut international des droits de l'homme, IIDH) je francouzské sdružení se sídlem ve Štrasburku. Po celém světě má zhruba 300 členů, ať už jednotlivců nebo seskupení, včetně univerzit, výzkumníků a aktivistů na poli lidských práv. IIDH založil René Cassin z prostředků, které získal současně s Nobelovou cenou míru v roce 1968. IIDH se zabývá obranou lidských práv prostřednictvím vzdělávání a výzkumu.

• Nadia Murad Basee Taha (Irák)

Nadia Murad Basee Taha je odvážná žena z jezídské komunity, která přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty IS. Dne 16 prosince 2015 Nadia promluvila na Radě bezpečnosti OSN o útoku proti Jezídům směřujícím k jejich genocidě a o sexuálním zotročování jejich žen. Ve svém vystoupení žádala, aby Rada podnikla různá opatření směřující na ochranu a osvobození zajatých Jezídů a zastavení jejich genocidy.

MEZINÁRODNÍ KOMISE CENY VÁCLAVA HAVLA ZA LIDSKÁ PRÁVA

Mezinárodní komisi Ceny Václava Havla za lidská práva, která dnes zasedala v Praze, předsedá pan Pedro Agramunt – prezident Parlamentního shromáždění rady Evropy –, členy jsou František Janouch, předseda Správní rady Nadace Charty 77, Nuala Mole, právnička, zakladatelka AIRE Centre, Marek Antoni Nowicki, právník zaměřený na lidská práva, vedoucí komise Spojených národů pro lidská práva v Kosovu a Martin Palouš, člen správní rady Knihovny Václava Havla a Christos Pourgourides, bývalý člen Sněmovny reprezentantů Republiky Kypr, bývalý předseda výboru pro právní záležitosti a lidská práva.

VYHLÁŠENÍ LAUREÁTA CENY

Slavnostní oznámení laureáta Ceny pro rok 2016 a její předání proběhne v rámci podzimní Valné schůze Parlamentního shromáždění RE ve Štrasburku, která se uskuteční v pondělí 10. října 2016.

KONFERENCE K POCTĚ LAUREÁTA

Knihovna Václava Havla uspořádá v Praze na počest laureáta mezinárodní konferenci. Konference Ploty, zdi a příkopy: svoboda pohybu jako lidské právo? / Fences, Walls and Tranches: The Free Movement as a Human Right? se uskuteční ve středu 12. října 2016 v Praze. Bližší informace ke konferenci budou průběžně zveřejňovány na stránkách Knihovny Václava Havla: www.vaclavhavel-library.org

CENA VÁCLAVA HAVLA ZA LIDSKÁ PRÁVA

Cena Václava Havla za lidská práva vyzdvihuje mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Cena je udělována každoročně Parlamentním shromážděním Rady Evropy v partnerství s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 a je spojená s odměnou ve výši 60 000 Euro.