ÚvodNovinky / Lavička VH v Horních...

Lavička VH v Horních Počernicích

19. květen 2017

IlustraceVe čtvrtek 18. května byla před divadlem v Horních Počernicích odhalena v pořadí 21. Lavička Václava Havla. Na slavnostním ceremoniálu promluvil ministr kultury Daniel Herman, starostka Hana Moravcová a za Knihovnu Václava Havla Anna Freimanová. Dramatika Havla pojí s Horními Počernicemi výjimečná událost, kterou se stala světová premiéra jeho divadelní hry Žebrácká opera. Režisér a přítel Václava Havla Andrej Krob ji s Divadlem na tahu uvedl 1. listopadu 1975 v dnes již zbořeném hostinci U Čelikovských. Představení, po němž následovaly represe vůči režisérovi, hercům i divákům, bylo jediným veřejným uvedením hry zakázaného autora v době husákovské normalizace a celá událost byla v přímé linii těch, které o čtrnáct měsíců později přivedly na svět prohlášení Charty 77.

Lavička Václava Havla je pamětním místem věnovaným Václavu Havlovi. Tvoří jej dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Záměrem projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

Facebook | Twitter

„Vůbec mne netrápí tak zvané rozpory různých myšlenkových systémů a nepřipadá mi vůbec nijak zvrácené počínat si v tomto směru zcela „situačně“: když mi určitý termín, určitá terminologie nebo určitá teorie připadá v některé konkrétní situaci jako výstižná, nemám vůbec žádné zábrany ji plně exploatovat (a vůbec mi nevadí, jevím-li se v takovém okamžiku jako epigon), zároveň se tím ale vůbec necítím zavázán k jakékoli „věrnosti“.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 1. květen 1981

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků