ÚvodNovinky / Vilém Prečan 85

Vilém Prečan 85

9. leden 2018

IlustraceV úterý 9. ledna se dožívá 85 let historik Vilém Prečan. Po odchodu do exilu spoluzaložil Československé dokumentační středisko v německém Scheinfeldu, které za velké podpory Karla Schwarzenberga shromažďovalo archiv osobností a samizdatové literatury a zprostředkovávalo korespondenci mezi československou opozicí a exilem.

Sbírkový fond z let 1948–1989 je nyní uložen v Archivu Národního muzea. Po roce 1990 založil a po osm let vedl Ústav soudobých dějin AV, dále odborný časopis Soudobé dějiny a dodnes působí jako člen vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Za celoživotní dílo obdržel z rukou prezidenta republiky Václava Havla v roce 1998 Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Fond Knihovny Václava Havla nabízí ke studiu 38 knih a sborníků, na kterých se Vilém Prečan podílel jako autor či editor.

Srdečně blahopřejeme!

foto (c) Ondřej Němec

Facebook | Twitter

„Je totiž vůbec otázka, zda „světlejší budoucnost“ je opravdu a vždy jen záležitostí nějakého vzdáleného „tam“. Co když je to naopak něco, co je už dávno zde, – a jenom naše slepota a slabost nám brání to kolem sebe a v sobě vidět a rozvíjet? “