ÚvodNovinky / Vilém Prečan 85

Vilém Prečan 85

9. leden 2018

IlustraceV úterý 9. ledna se dožívá 85 let historik Vilém Prečan. Po odchodu do exilu spoluzaložil Československé dokumentační středisko v německém Scheinfeldu, které za velké podpory Karla Schwarzenberga shromažďovalo archiv osobností a samizdatové literatury a zprostředkovávalo korespondenci mezi československou opozicí a exilem.

Sbírkový fond z let 1948–1989 je nyní uložen v Archivu Národního muzea. Po roce 1990 založil a po osm let vedl Ústav soudobých dějin AV, dále odborný časopis Soudobé dějiny a dodnes působí jako člen vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Za celoživotní dílo obdržel z rukou prezidenta republiky Václava Havla v roce 1998 Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Fond Knihovny Václava Havla nabízí ke studiu 38 knih a sborníků, na kterých se Vilém Prečan podílel jako autor či editor.

Srdečně blahopřejeme!

foto (c) Ondřej Němec

Facebook | Twitter

„Utekl jsem, utekl jsem na Hrádeček. Jsem tu sám a mám tísně. Všechno mi tu připomíná prožitá desetiletí, jsem tu rád, je to mé útočiště, můj existenciální domov, ale znovu a znovu si tu uvědomuji, že není návratu a že jsem už někým jiným, než kým jsem býval, když jsem tu psal své hry, připravoval svá experimentální jídla, pořádal veselé večírky a organizoval tajné disidentské schůzky. Jsem starší, nemocnější, unavenější.“

Zápis z 10. července 2005, Prosím stručně, 2006