Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský zahájil konferenci o Pražském jaru v Nebrasce

7. duben 2018

Katedra historie na  University of Nebraska-Lincoln hostila od 3. do 7. dubna 2018 týdenní konferenci k 50. výročí Pražského jara s názvem Prague Spring 50.

Slavnostního zahájení se zúčastnil velvyslanec ČR v USA Hynek Kmoníček. Konferencí zahájil svou přednáškou ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý velvyslanec v USA Michael Žantovský. Své příspěvky předneslo několik desítek českých i zahraničních hostů, návštěvníků a studentů univerzity, mezi nimi politolog Jacques Rupnik, spisovatelky Eda Kriseová a Petra Hůlová, fotograf Alan Pajer, ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor, ekonom a Tomáš Sedláček, archivář České televize Martin Bouda, akademici Bruce Garver, Marketa Goetz-Stankiewicz a Paul Wilson a na dálku i výtvarník David Černý.

Několikadenní program doplnily koncerty jazzové a klasické hudby, či výstava fotografií Václava Havla od Alana Pajera v místní knihovně.

Prvotní popud uspořádat tuto akci vznikl přímo na univerzitě. „Díky sponzorům funguje na University of Nebraska-Lincoln Czech Beloušek Fund, který stojí mimo jiné za výukou česko-americké historie, která zde probíhá již více než sto let. Peníze z tohoto fondu jsou nyní využity na tuto konferenci. Letos jsme se rozhodli namísto jednoho českého lektora uspořádat konferenci takového rozměru, která by přilákala některé z hlavních postav české porevoluční scény,“ upřesnil profesor James LeSueur, organizátor konference a vedoucí katedry historie na University of Nebraska v Lincolnu.

Právě Nebraska patří v USA ke státům s největší koncentrací Čechoameričanů a s velice aktivní českou komunitou. Místní univerzita mimo jiné nabízí českým a slovenským studentům mimořádný stipendijní program Paul Robitschek Scholarship. „Na světě je málo míst, kde člověk cítí takovou hrdost, že je Čechem jako právě v Nebrasce,“ vysvětlila Mariana Čapková, absolventka právě výše zmíněného stipendijního programu a spoluorganizátorka konference.