ÚvodVidea / Josef Kocourek: Marto Marto...

Josef Kocourek: Marto Marto Marto 1/2 (21. 3. 2013)

Z deníků a próz Josefa Kocourka (1909--1933) čte David Steigerwald, úvodní slovo Jaromír Typlt. Režie a střih záznamu Karel Čtveráček, kamera Jan Horáček. Záznam z literárního večera, který proběhl 21. 3. 2013 v Knihovně Václava Havla v Praze.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků