ÚvodVidea / Večer k poctě Jana Lopatky...

Večer k poctě Jana Lopatky (13. 6. 2013)

Dvacáté výročí úmrtí významného českého literárního kritika a editora. Účastní se Lopatkovi přátelé, spolupracovníci a žáci: autoři časopisu Tvář (Bohumil Doležal, Jan Nedvěd, Karel Štindl, Zbyněk Hejda), Milan Šútovec vzpomene na Lopatkovu spolupráci se Slovenskými pohľady, Jiří Brabec práci na samizdatovém Slovníku českých spisovatelů, Ivan M. Havel a Tomáš Vrba vzpomenou na samizdatovou Edici Expedice, dále promluví Jan Šulc, Zdeněk Jančařík a Terezie Pokorná. Editor Lopatkova díla Michael Špirit promluví o celku Lopatkovy kritické a ediční činnosti. Na závěr večera uvedeme filmový dokument o Janu Lopatkovi (cca 30 min.), který v roce 1990 natočil Petr Kotyk.

Několik vět ke Knihovně

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Několik vět ke Knihovně Václava Havla, Hrádeček,

Jan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíkůPomozte nám prošlápnout Havel Walk!