ÚvodVidea / Judita Matyášová - Sofiina...

Judita Matyášová - Sofiina volba po česku (19. 6. 2013)

Inspirující příběhy lidí, kteří se nebáli pomáhat i v těžkých časech. Projekt mapuje osudy 150 židovských dětí z Československa. Podobně jako Sofie ze Styronova románu, museli i jejich rodiče vybrat jen jednoho ze svých potomků a dostat ho do bezpečí. Do Dánska, poté do Švédska. Po válce se děti rozjely do všech stran a ztratily mezi sebou kontakt. V lednu 2011 publicistka a badatelka Vojenského historického ústavu v Praze, Judita Matyášová, zjistila, že děti se neviděly 70 let. Dosud je vyhledává po celém světě a ve své přednášce představila osudy těch, které zatím objevila v Čechách, Dánsku, Švédsku a Izraeli.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla