ÚvodVidea / Judita Matyášová - Sofiina...

Judita Matyášová - Sofiina volba po česku (19. 6. 2013)

Inspirující příběhy lidí, kteří se nebáli pomáhat i v těžkých časech. Projekt mapuje osudy 150 židovských dětí z Československa. Podobně jako Sofie ze Styronova románu, museli i jejich rodiče vybrat jen jednoho ze svých potomků a dostat ho do bezpečí. Do Dánska, poté do Švédska. Po válce se děti rozjely do všech stran a ztratily mezi sebou kontakt. V lednu 2011 publicistka a badatelka Vojenského historického ústavu v Praze, Judita Matyášová, zjistila, že děti se neviděly 70 let. Dosud je vyhledává po celém světě a ve své přednášce představila osudy těch, které zatím objevila v Čechách, Dánsku, Švédsku a Izraeli.

„Tento rok nezačal dobře. Ani pro svět, ani pro mne. Jeho počátek předznamenaly vlny tsunami. Člověk si musel klást otázku: Nechce nám tím naše planeta něco sdělit, před něčím nás varovat, k něčem nás vyzvat? Čili: Jde jen o jednu z miliard kosmických událostí tvořících dějiny světa, nebo jde ještě o něco jiného?“

Zápis z 13. dubna 2005, Prosím stručně, 2006