ÚvodVidea / Judita Matyášová - Sofiina...

Judita Matyášová - Sofiina volba po česku (19. 6. 2013)

Inspirující příběhy lidí, kteří se nebáli pomáhat i v těžkých časech. Projekt mapuje osudy 150 židovských dětí z Československa. Podobně jako Sofie ze Styronova románu, museli i jejich rodiče vybrat jen jednoho ze svých potomků a dostat ho do bezpečí. Do Dánska, poté do Švédska. Po válce se děti rozjely do všech stran a ztratily mezi sebou kontakt. V lednu 2011 publicistka a badatelka Vojenského historického ústavu v Praze, Judita Matyášová, zjistila, že děti se neviděly 70 let. Dosud je vyhledává po celém světě a ve své přednášce představila osudy těch, které zatím objevila v Čechách, Dánsku, Švédsku a Izraeli.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994