ÚvodVidea / Sudetští Němci očima...

Sudetští Němci očima polského historika (26. 9. 2013)

Přednáška Piotra Macieje Majewského Piotr Maciej Majewski (1972), polský historik zabývající se dějinami Československa ve 20. století a zejména pak česko-německými vztahy, je autorem řady odborných studií a několika knih na tato témata. Kromě monografie o možnostech Československé armády v roce 1938 v případné válce s Německem publikoval knihu o postoji Edvarda Beneše k sudetoněmecké otázce a naposledy pak rozsáhlou práci Sudetští Němci 1848--1948, jejíž české vydání je plánováno na rok 2014. Piotr M. Majewski přednáší na Varšavské univerzitě a působí zároveň jako zástupce ředitele Muzea druhé světové války v Gdaňsku. Večerem provází historik a místopředseda Contitio Humana Jiří Friedl. Přednáška se uskutečnila ve spolupráci s Česko-polským fórem, občanským sdružením Conditio humana a Muzeem druhé světové války v Gdaňsku.

„Můj liknavý vztah ke studiu Kafkova díla vychází z z nejasného dojmu, že nemusím všechno opakovaně z Kafky číst, protože beztak vím, co v jeho díle mohu nalézt… Jsem dokonce v skrytu duše přesvědčen, že kdyby Kafka neexistoval a já uměl psát lépe, než umím, napsal bych celé jeho dílo já.“

Řeč při předávání čestného doktorátu Hebrejské univerzity, Jeruzalém, 26. duben 1990