ÚvodVidea / Sudetští Němci očima...

Sudetští Němci očima polského historika (26. 9. 2013)

Přednáška Piotra Macieje Majewského Piotr Maciej Majewski (1972), polský historik zabývající se dějinami Československa ve 20. století a zejména pak česko-německými vztahy, je autorem řady odborných studií a několika knih na tato témata. Kromě monografie o možnostech Československé armády v roce 1938 v případné válce s Německem publikoval knihu o postoji Edvarda Beneše k sudetoněmecké otázce a naposledy pak rozsáhlou práci Sudetští Němci 1848--1948, jejíž české vydání je plánováno na rok 2014. Piotr M. Majewski přednáší na Varšavské univerzitě a působí zároveň jako zástupce ředitele Muzea druhé světové války v Gdaňsku. Večerem provází historik a místopředseda Contitio Humana Jiří Friedl. Přednáška se uskutečnila ve spolupráci s Česko-polským fórem, občanským sdružením Conditio humana a Muzeem druhé světové války v Gdaňsku.

„Uvažuji-li jako to, co ze mne tento svět dělá – totiž jako lidské identity zbavený šroubek gigantického soustrojí –, pak opravdu nemohu dělat nic: ničení zeměkoule, ohlupování národů a výrobu tisíců nových termojaderných bomb samozřejmě nezastavím. Uvažuji-li však jako to, čím každý z nás původně je, resp. čím každý z nás má – nezávisle na stavu světa – základní možnost se stát, totiž jako svéprávná lidská bytost, schopná odpovědnosti ke světu a za svět, pak samozřejmě mohu dělat mnoho.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 6. březen 1982

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků