Markéta Křížová: České země, Evropa a svět I. (16. 10. 2013)

Zrození moderní doby z procesu zámořské kolonizace První přednáška z cyklu, koncipovaného Markétou Křížovou (Středisko ibero-amerických studií FF UK), který mimo jiné zkoumá vznik myšlenky lidských práv a univerzálních svobod na pozadí širších historických dějů. I poté, co vychladly emoce kolem 500. výročí „objevení" Ameriky, zůstává téma zámořské expanze a podrobování jiných kultur neuralgickým bodem evropského vnímání sebe sama. Co bylo před sto lety zdrojem sebevědomí a nadřazenosti Evropanů, stává se zdrojem pochybností...

Cyklus přednášek Markéty Křížové (Středisko ibero-amerických studií FF UK), který zkoumal vznik myšlenky lidských práv a univerzálních svobod na pozadí širších historických dějů. Cyklus probíhal v Knihovně Václava Havla v letech 2013 - 2014.