ÚvodVidea / Americký diplomat v...

Americký diplomat v komunistickém Československu (21. 11. 2013)

Setkání s Williamem a Wendy Luersovými William Luers působil jako velvyslanec Spojených států v Praze v letech 1983-1986. Během té doby spolu se svou ženou Wendy podporoval zdejší nezávislé dění, navázal přátelství s řadou umělců a disidentů, včetně Václava a Olgy Havlových. Do Československa se oba vrátili v prosinci 1989, aby se zúčastnili prezidentské inaugurace Václava Havla. Krátce poté Wendy Luersová založila v New Yorku a v Praze Nadaci pro občanskou společnost, jejímž cílem byla podpora neziskového sektoru a rozvoj občanské společnosti v České a Slovenské republice. V současnosti na aktivity původní Nadace navazují především projekty Nadace Via a Nadace Points. William a Wendy Luersovi se o dění v České republice zajímají i dnes: oba působí ve správní radě Nadace Knihovny Václava Havla v New Yorku. Rozhovor v angličtině bude moderovat Michal Horáček PhD., člen správní rady KnVH, zakladatel občanské iniciativy MOST, básník, producent a antropolog.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994

Jan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíkůPomozte nám prošlápnout Havel Walk!