ÚvodVidea / Markéta Křížová: České...

Markéta Křížová: České země, Evropa a svět - Misie a dobývání Ameriky (20. 11. 2013)

Přednáška z cyklu koncipovaného Markétou Křížovou (Středisko ibero-amerických studií FF UK). V českém prostředí má sousloví „jezuitské misie" negativní význam. V kontextu amerických dějin bylo vnímáno jako ztělesnění civilizačního úsilí Evropanů tváří v tvář „barbarství" mimoevropských civilizací. Konečným objektem misionářů však měl být svět „starý" -- tedy společnost evropská. Cílem misií nebylo jen hlásat „radostnou zprávu", ale ustavit na americkém kontinentu ideální křesťanské společenství. V dnešní době je také problematika misií prezentována jako „kulturní genocida" a zástěrka evropského imperialismu. Je ale možné ze současného pohledu odsoudit úsilí vzešlé z hluboce zakořeněné religiozity?

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Jan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíkůPomozte nám prošlápnout Havel Walk!