ÚvodVidea / František Čáp 100 (27. 11....

František Čáp 100 (27. 11. 2013)

Vzpomínkový večer pořádaný u příležitosti 100. výročí narození Františka Čápa, jednoho z nejvýznamnějších režisérů filmového producenta Miloše Havla (například Noční motýl, Babička, Jan Cimbura) a poválečného zakladatele slovinské kinematografie. Večerem provází režisér Uroš Trefalt. Pozvání přijali: Marie Barešová, filmová historička a kurátorka NFA, Krystyna Wanatowiczová, autorka biografie Miloš Havel -- český filmový magnát a Urban Arsenjuk, který připravuje dokument o Čápově slovinské éře. Akce se uskuteční ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinska a Národním filmovým archivem.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla