ÚvodVidea / Teodora Dimová: „Psaní je...

Teodora Dimová: „Psaní je počínání přímo nebezpečné"

Setkání s bulharskou spisovatelkou Teodorou Dimovou a křest českého vydání jejího románu Adriana. Pozvání přijali překladatel David Bernstein, Marcel Černý (Slovanský ústav AV ČR - FF UK), Ivana Srbková (NK ČR - Slovanská knihovna) a vydavatel Petr Štengl. Spisovatelka, dramatička a novinářka Teodora Dimová patří k nejznámějším, čtenáři i kritikou nejuznávanějším současným bulharským autorům. Román Adriana popisuje neobyčejné přátelství inteligentní a velmi movité třiadevadesátileté dámy s mladičkou, oslnivě krásnou studentkou anglistiky... Večer se uskutečnil ve spolupráci s Bulharským kulturním institutem v Praze.

„Jako bych pořád někoho čekal. Ale koho? Neznámého a neohlášeného hosta? Neznámou krasavici či ctitelku?… Mám jediné vysvětlení: snažím se být trvale připraven na poslední soud. Na soud, kterému nezůstane nic utajeno… Předpokládám zřejmě, že nejvyšší soudce je pedant jako já.“

Zápis z 5. prosince 2005, Prosím stručně, 2006