ÚvodVidea / Teodora Dimová: „Psaní je...

Teodora Dimová: „Psaní je počínání přímo nebezpečné"

Setkání s bulharskou spisovatelkou Teodorou Dimovou a křest českého vydání jejího románu Adriana. Pozvání přijali překladatel David Bernstein, Marcel Černý (Slovanský ústav AV ČR - FF UK), Ivana Srbková (NK ČR - Slovanská knihovna) a vydavatel Petr Štengl. Spisovatelka, dramatička a novinářka Teodora Dimová patří k nejznámějším, čtenáři i kritikou nejuznávanějším současným bulharským autorům. Román Adriana popisuje neobyčejné přátelství inteligentní a velmi movité třiadevadesátileté dámy s mladičkou, oslnivě krásnou studentkou anglistiky... Večer se uskutečnil ve spolupráci s Bulharským kulturním institutem v Praze.

„Člověk si tu ovšem – ať chce nebo nechce – musí často klást otázku, zda to má všechno smysl a jaký… Odpověď – pozitivní odpověď – nalézám nakonec vždycky jen v sobě, ve své celkové víře ve smysl věcí, ve své naději. Čemu je totiž člověk vlastně odpovědný? K čemu se vztahuje? Co je posledním horizontem jeho počínání; absolutním úběžníkem všeho, co dělá; neobelstitelnou „pamětí bytí“, svědomím světa i nejvyšší „soudní“ instancí; co je tím rozhodujícím měřítkem, pozadím či prostorem každé jeho existenciální zkušenosti? A co je zároveň tím nejdůležitějším svědkem či záhadným partnerem jeho každodenních rozprav se sebou samým; tím, čeho se člověk – ať je vržen do jakékoliv situace – nepřetržitě ptá, na co spoléhá a k čemu se svým konáním obrací; tím, co ho svou vševědoucností a nepodplatitelností straší i zachraňuje; tím, na co člověk vlastně jedině dá a kvůli čemu se snaží? “

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 7. srpen 1980

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků