ÚvodVidea / Palachův týden v Knihovně...

Palachův týden v Knihovně Václava Havla (16. 1. 2014)

Jan Palach a Československo v roce 1989 Události před pětadvaceti lety připomněli za účasti Dany Němcové, Jany Marcové, Davida Němce, Petra Placáka, Jiřího Suka, Alexandra Vondry a dalších též autentické záběry Originálního videojournalu. Úryvky z textů Václava Havla četl Jiří Ornest. Večerem provázel Jakub Železný.

„Technika – toto dítě moderní vědy jakožto dítěte novověké metafyziky – se vymkla člověku z rukou, přestala mu sloužit, zotročila ho a donutila, aby jí asistoval u přípravy své vlastní zkázy. A člověk nezná východisko: nedisponuje myšlenkou, vírou a tím méně nějakým politickým konceptem, který by mu vrátil situaci do jeho rukou; bezmocně přihlíží, jak onen chladně fungující stroj, který vytvořil, ho nezadržitelně pohlcuje a vytrhuje ze všech jeho přirozených vazeb (například z jeho „domova“ v nejrůznějším slova smyslu, včetně jeho domova v biosféře), jak ho vzdaluje zkušenosti bytí a uvrhuje do „světa jsoucen“.“

Moc bezmocných – samizdatová esej, říjen 1978

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků