ÚvodVidea / Markéta Křížová: České...

Markéta Křížová: České země, Evropa a svět IV. (20. 1. 2014)

„Černá" a „bílá" legenda dobývání Ameriky Přednáška z cyklu koncipovaného Markétou Křížovou (Středisko ibero-amerických studií FF UK). Jen půl století poté, co Kryštof Kolumbus poprvé zakotvil u břehů karibských ostrovů, nežil na karibských ostrovech jediný domorodec. Velkolepé říše Aztéků a Inků se zhroutily pod španělským nájezdem doslova jako domečky z karet. O tom, co bylo příčinou tak rychlého kolapsu, debatují evropští autoři již pět století. Byla hlavním důvodem neschopnost amerických domorodců reagovat na technologickou převahu bílých dobyvatelů, nebo krutost a bezohlednost, které současní kritikové zámořské kolonizace prohlašují za inherentní vlastnosti evropské civilizace (a skutečný zdroj její expanzivní síly)? Ale můžeme vlastně porážku indiánských říší nazvat „kolapsem", nebo se jednalo o „pouhou" válečnou porážku, následovanou výměnou vládnoucí vrstvy? Jak daleko má v takovém případě vítěz právo zajít? Opět se dostáváme k otázce aplikování současných měřítek „spravedlivé války" a lidských práv na historické události.

Několik vět ke Knihovně

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Několik vět ke Knihovně Václava Havla, Hrádeček,