ÚvodVidea / Totální Viewegh (5. 2. 2014)

Totální Viewegh (5. 2. 2014)

26. kniha nejprodávanějšího českého spisovatele popisuje jeho náhlé smrtelné onemocnění, následnou bitvu o život a život, který mu poté zbyl. Po autorském čtení s Michalem Vieweghem rozmloual Jiří Peňás, šéf kulturní rubriky Lidových novin a literární kritik. Večer uvedl ředitel nakladatelství Druhé město Martin Reiner. „Před půl rokem jsem popíjel vína v Argentině, ale teď jsem poloslepý jako krtek, víno nesmím, nic si nepamatuju a všechno mě děsí. Antidepresiva zabírají jen tak, abych neskočil z Nuselského mostu. Bolestné stavy, neslučitelné se životem, se změnily v otravnou, ospalou bezmoc... "

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975