ÚvodVidea / Elektronické měny v...

Elektronické měny v moderní ekonomice -- přechodná mánie nebo předzvěst revoluce? (19. 2. 2014)

Beseda Víta Macháčka a jeho hostů v Knihovně Václava Havla Podle zakladatele původní švédské pirátské strany Rickarda Falkvinge „znamená bitcoin pro bankovnictví to samé, co e-mail pro pošty." Nakolik je toto proroctví reálné a co se dá od fenoménu, který pomalu přestává být hříčkou hackerské komunity, ale stává se fenoménem každodenně propíraným v médiích, čekat? Celou akci zaštiťovala Behavioral Economics Society -- spolek studentů převážně z Vysoké školy ekonomické. Speciální dík patří také Business IT Clubu. Pozvání přijali a o možné budoucnosti peněz promluví: Luboš Mokráš, makroekonomický analytik České spořitelny Prof. Ing. Zbyněk Revenda, CSc. z Fakulty financí a účetnictví VŠE a Vít Kalvoda

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990