ÚvodVidea / Talks in English: Václav...

Talks in English: Václav Havel and Alexandr Vondra (9. 4. 2014)

The first in a short series of talks in English with colleagues and friends of Václav Havel. Alexandr Vondra is a former dissident, Charter 77 spokesman, advisor to Václav Havel, Czech Ambassador to the United States, and politician. The event will focus on Václav Havel's views on foreign policy, as well as today's situation in Ukraine, Russia and elsewhere as viewed by his former diplomat, exactly fifteen years after the country's accession to NATO. Chaired by writer and journalist David Vaughan.

Několik vět ke Knihovně

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Několik vět ke Knihovně Václava Havla, Hrádeček,