ÚvodVidea / Debaty s Respektem v...

Debaty s Respektem v Knihovně Václava Havla -- diagnóza české pravice (7. 4. 2014)

Po šesti letech u vlády to s českými konzervativci nevypadá dobře. ODS se propadla k hranici volitelnosti, TOP 09 stojí na popularitě stále unavenějšího předsedy. V čem pravicová politika selhala a má vůbec šanci získat někdejší podporu? Debatu v Knihovně Václava Havla moderoval redaktor Respektu Tomáš Sacher. Pozvání přijali Miroslava Němcová (místopředsedkyně ODS), Jan Farský (poslanec TOP 09) a Jiří Pehe (politolog).

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990