ÚvodVidea / Sdílený prostor -- tvorba...

Sdílený prostor -- tvorba města jako dialog I. (5. 5. 2014)

Seriál popularizačních večerů zaměřených na hlavní paradigmata tvorby měst ve 21. století. Dva rozdílné obory, dva rozdílné úhly pohledu na město. První večer cyklu patřil dialogu urbanisty se sociologem. Nad tématem územního plánování se potkali doc. Ing. arch. Roman Koucký a PhDr. Ivan Gabal. Večerem provázel novinář, analytik a předseda správní rady Knihovny Václava Havla Jan Macháček. Cyklus připravuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Doc. Ing. arch. Roman Koucký je ředitelem Sekce plánování města, v jejíž gesci je příprava nového územního plánu hl. m. Prahy (Metropolitního plánu). Mimo jiné přednáší a vede ateliér na FA ČVUT. Založil nakladatelství literatury o architektuře a umění Zlatý řez a úspěšnou architektonickou kancelář. Je dvojnásobným nominantem mezinárodní ceny Mies van der Rohe. PhDr. Ivan Gabal -- sociolog a poslanec Poslanecké sněmovny PČR (nestraník za KDU-ČSL). V rámci týmu zpracovávajícího Aktualizaci Strategického plánu hl. m. Prahy byl garantem pracovní skupiny Sociální koheze. Je ředitelem sociologicko-analytické společnosti GAC.

„Naše identita nespočívá přece v tom, že o ní mluvíme a neustále někde vykřikujeme My jsme Češi a kdo je víc, ale v tom, že jsme schopni něco originálního říct jiným, něco konkrétního vytvořit, co může zaujmout i jiné, ale co by stěží někde jinde vzniklo.“

Řeč v českém parlamentu, 12. březen 1996

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků