ÚvodVidea / Sdílený prostor -- tvorba...

Sdílený prostor -- tvorba města jako dialog I. (5. 5. 2014)

Seriál popularizačních večerů zaměřených na hlavní paradigmata tvorby měst ve 21. století. Dva rozdílné obory, dva rozdílné úhly pohledu na město. První večer cyklu patřil dialogu urbanisty se sociologem. Nad tématem územního plánování se potkali doc. Ing. arch. Roman Koucký a PhDr. Ivan Gabal. Večerem provázel novinář, analytik a předseda správní rady Knihovny Václava Havla Jan Macháček. Cyklus připravuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Doc. Ing. arch. Roman Koucký je ředitelem Sekce plánování města, v jejíž gesci je příprava nového územního plánu hl. m. Prahy (Metropolitního plánu). Mimo jiné přednáší a vede ateliér na FA ČVUT. Založil nakladatelství literatury o architektuře a umění Zlatý řez a úspěšnou architektonickou kancelář. Je dvojnásobným nominantem mezinárodní ceny Mies van der Rohe. PhDr. Ivan Gabal -- sociolog a poslanec Poslanecké sněmovny PČR (nestraník za KDU-ČSL). V rámci týmu zpracovávajícího Aktualizaci Strategického plánu hl. m. Prahy byl garantem pracovní skupiny Sociální koheze. Je ředitelem sociologicko-analytické společnosti GAC.

„Tento rok nezačal dobře. Ani pro svět, ani pro mne. Jeho počátek předznamenaly vlny tsunami. Člověk si musel klást otázku: Nechce nám tím naše planeta něco sdělit, před něčím nás varovat, k něčem nás vyzvat? Čili: Jde jen o jednu z miliard kosmických událostí tvořících dějiny světa, nebo jde ještě o něco jiného?“

Zápis z 13. dubna 2005, Prosím stručně, 2006

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla