ÚvodVidea / Reflexe doby před rokem 1989...

Reflexe doby před rokem 1989 v literatuře (12. 6. 2014)

Beseda s autory ze zemí střední Evropy, které spojuje obdobná historická zkušenost. Mirka Ábelová (Slovensko), Peter Kocsis (Maďarsko), Franciszek Nastulczyk (Polsko), Max Ščur (Bělorusko). Besedu moderoval Jáchym Topol. Večer se konal ve spolupráci s revue Babylon a s podporou: Visegrádský fond, hlavní město Praha a Státní fond kultury ČR.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994