ÚvodVidea / České vize Evropy? (26. 6....

České vize Evropy? (26. 6. 2014)

Projekt evropské integrace prožívá krizi, která je zároveň novou šancí. Nakladatelství Academia vydalo u příležitosti 10. výročí členství ČR v EU knihu "České vize Evropy? Manuál k naší evropské debatě", která objevně otevírá řadu otázek, jejichž aktuálnost se ukazuje i po nedávných eurovolbách. Nad evropskou problematikou kriticky diskutovali Jacques Rupnik, Roman Joch, editor knihy Petr Hlaváček a Jan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR. Debatu moderoval novinář, analytik a předseda Správní rady Knihovny Václava Havla Jan Macháček.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla