ÚvodVidea / Discussion with Barbara Day...

Discussion with Barbara Day (10. 9. 2014)

The next in a series of "Talks in English" with colleagues and friends of Václav Havel. Barbara Day has been involved with the Czech theatre since 1965, completing her PhD on the Prague Theatre on the Balustrades at Bristol University in 1985, when she also organised a Czech festival. Theatre connections put her in touch with the “underground university”, with which she worked until 1989 and about which she wrote in her book The Velvet Philosophers. Discussion was chaired by Martin Pšenička, an Assistant Professor at the Department of Theatre Studies of the Faculty of Arts at Charles University and an editor of the Czech Theatre Review. The event was held in cooperation with the project Freedom Express, implemented at the initiative of the European Network Remembrance and Solidarity.

„Vůbec mne netrápí tak zvané rozpory různých myšlenkových systémů a nepřipadá mi vůbec nijak zvrácené počínat si v tomto směru zcela „situačně“: když mi určitý termín, určitá terminologie nebo určitá teorie připadá v některé konkrétní situaci jako výstižná, nemám vůbec žádné zábrany ji plně exploatovat (a vůbec mi nevadí, jevím-li se v takovém okamžiku jako epigon), zároveň se tím ale vůbec necítím zavázán k jakékoli „věrnosti“.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 1. květen 1981