ÚvodVidea / Discussion with Barbara Day...

Discussion with Barbara Day (10. 9. 2014)

The next in a series of "Talks in English" with colleagues and friends of Václav Havel. Barbara Day has been involved with the Czech theatre since 1965, completing her PhD on the Prague Theatre on the Balustrades at Bristol University in 1985, when she also organised a Czech festival. Theatre connections put her in touch with the “underground university”, with which she worked until 1989 and about which she wrote in her book The Velvet Philosophers. Discussion was chaired by Martin Pšenička, an Assistant Professor at the Department of Theatre Studies of the Faculty of Arts at Charles University and an editor of the Czech Theatre Review. The event was held in cooperation with the project Freedom Express, implemented at the initiative of the European Network Remembrance and Solidarity.

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990

Jan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíkůPomozte nám prošlápnout Havel Walk!