ÚvodVidea / Discussion with Barbara Day...

Discussion with Barbara Day (10. 9. 2014)

The next in a series of "Talks in English" with colleagues and friends of Václav Havel. Barbara Day has been involved with the Czech theatre since 1965, completing her PhD on the Prague Theatre on the Balustrades at Bristol University in 1985, when she also organised a Czech festival. Theatre connections put her in touch with the “underground university”, with which she worked until 1989 and about which she wrote in her book The Velvet Philosophers. Discussion was chaired by Martin Pšenička, an Assistant Professor at the Department of Theatre Studies of the Faculty of Arts at Charles University and an editor of the Czech Theatre Review. The event was held in cooperation with the project Freedom Express, implemented at the initiative of the European Network Remembrance and Solidarity.

„Člověk si tu ovšem – ať chce nebo nechce – musí často klást otázku, zda to má všechno smysl a jaký… Odpověď – pozitivní odpověď – nalézám nakonec vždycky jen v sobě, ve své celkové víře ve smysl věcí, ve své naději. Čemu je totiž člověk vlastně odpovědný? K čemu se vztahuje? Co je posledním horizontem jeho počínání; absolutním úběžníkem všeho, co dělá; neobelstitelnou „pamětí bytí“, svědomím světa i nejvyšší „soudní“ instancí; co je tím rozhodujícím měřítkem, pozadím či prostorem každé jeho existenciální zkušenosti? A co je zároveň tím nejdůležitějším svědkem či záhadným partnerem jeho každodenních rozprav se sebou samým; tím, čeho se člověk – ať je vržen do jakékoliv situace – nepřetržitě ptá, na co spoléhá a k čemu se svým konáním obrací; tím, co ho svou vševědoucností a nepodplatitelností straší i zachraňuje; tím, na co člověk vlastně jedině dá a kvůli čemu se snaží? “

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 7. srpen 1980

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla