ÚvodVidea / O Bílém divadle na...

O Bílém divadle na Hrádečku (24. 9. 2014)

O svých setkáních s Václavem Havlem a dalšími osobnostmi z kulturního života (I. M. Jirous, E. Krumbachová, M. Kundera, F. Pavlíček, E. Valenta aj.) v Knihovně Václava Havla hovořili Zdena Bratršovská a František Hrdlička. V průběhu večera představili též svou novou autobiograficky laděnou knihu "O kočkách a lidech" a pžiblížili projekt neoficiálního Bílého divadla z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, na němž se podíleli. Večer uváděl Jan Šulc. Ukázky z knihy spolu s autory četla herečka Marcela Nohýnková.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla