ÚvodVidea / O Bílém divadle na...

O Bílém divadle na Hrádečku (24. 9. 2014)

O svých setkáních s Václavem Havlem a dalšími osobnostmi z kulturního života (I. M. Jirous, E. Krumbachová, M. Kundera, F. Pavlíček, E. Valenta aj.) v Knihovně Václava Havla hovořili Zdena Bratršovská a František Hrdlička. V průběhu večera představili též svou novou autobiograficky laděnou knihu "O kočkách a lidech" a pžiblížili projekt neoficiálního Bílého divadla z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, na němž se podíleli. Večer uváděl Jan Šulc. Ukázky z knihy spolu s autory četla herečka Marcela Nohýnková.

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla