ÚvodVidea / České děti (22. 9. 2014)

České děti (22. 9. 2014)

Volné pokračování celoročního cyklu archivu Knihovny Václava Havla o vzniku a působení občanských iniciativ v přelomovém roce 1989. Debatu s Petrem Placákem, který stál u zrodu nezávislé iniciativy České děti a sepsal její monarchistický manifest, moderoval Jáchym Topol.

„Vůbec mne netrápí tak zvané rozpory různých myšlenkových systémů a nepřipadá mi vůbec nijak zvrácené počínat si v tomto směru zcela „situačně“: když mi určitý termín, určitá terminologie nebo určitá teorie připadá v některé konkrétní situaci jako výstižná, nemám vůbec žádné zábrany ji plně exploatovat (a vůbec mi nevadí, jevím-li se v takovém okamžiku jako epigon), zároveň se tím ale vůbec necítím zavázán k jakékoli „věrnosti“.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 1. květen 1981