ÚvodVidea / 25 let Respektu v Knihovně...

25 let Respektu v Knihovně Václava Havla

Jedinečný večer k čtvrtstoletí existence týdeníku Respekt za účasti výrazných osobností jeho současnosti i historie. Hosty byli: Petr Třešňák, Silvie Lauder, Tomáš Brolík a fotografové Milan Jaroš s Matějem Stránským. Na vznik Respektu vzpomínal Jáchym Topol. Večerem provázel Tomáš Sacher.

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990