ÚvodVidea / 25 let Respektu v Knihovně...

25 let Respektu v Knihovně Václava Havla

Jedinečný večer k čtvrtstoletí existence týdeníku Respekt za účasti výrazných osobností jeho současnosti i historie. Hosty byli: Petr Třešňák, Silvie Lauder, Tomáš Brolík a fotografové Milan Jaroš s Matějem Stránským. Na vznik Respektu vzpomínal Jáchym Topol. Večerem provázel Tomáš Sacher.

„Technika – toto dítě moderní vědy jakožto dítěte novověké metafyziky – se vymkla člověku z rukou, přestala mu sloužit, zotročila ho a donutila, aby jí asistoval u přípravy své vlastní zkázy. A člověk nezná východisko: nedisponuje myšlenkou, vírou a tím méně nějakým politickým konceptem, který by mu vrátil situaci do jeho rukou; bezmocně přihlíží, jak onen chladně fungující stroj, který vytvořil, ho nezadržitelně pohlcuje a vytrhuje ze všech jeho přirozených vazeb (například z jeho „domova“ v nejrůznějším slova smyslu, včetně jeho domova v biosféře), jak ho vzdaluje zkušenosti bytí a uvrhuje do „světa jsoucen“.“

Moc bezmocných – samizdatová esej, říjen 1978