ÚvodVidea / Večer k 75. výročí...

Večer k 75. výročí prvního transportu evropských židů (24. 10. 2014)

Dne 18. října 1939 byl vypraven z Ostravy první transport Židů v dějinách holocaustu organizovaný Adolfem Eichmannem. Směřoval do Niska nad Sanem. Deportovaní museli vybudovat tábor, který měl být destinací pro další transporty. Od „Plánu Nisko“ se však upustilo a tábor byl zrušen. Část zadržených se vrátila domů, část byla zavražděna nacisty a část zahnána do SSSR, kde mnozí skončili v gulagu. Zaměstnanci ÚSTRu nalezli v ukrajinských archivech stovky spisů NKVD k obětem transportů do Niska. Nově objevené dokumenty společně s osudy deportovaných představili Mečislav Borák, Jan Dvořák a Adam Hradilek. Večer se koná ve spolupráci KnVH a ÚSTR.

„Uvažuji-li jako to, co ze mne tento svět dělá – totiž jako lidské identity zbavený šroubek gigantického soustrojí –, pak opravdu nemohu dělat nic: ničení zeměkoule, ohlupování národů a výrobu tisíců nových termojaderných bomb samozřejmě nezastavím. Uvažuji-li však jako to, čím každý z nás původně je, resp. čím každý z nás má – nezávisle na stavu světa – základní možnost se stát, totiž jako svéprávná lidská bytost, schopná odpovědnosti ke světu a za svět, pak samozřejmě mohu dělat mnoho.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 6. březen 1982

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla