ÚvodVidea / Večer k 75. výročí...

Večer k 75. výročí prvního transportu evropských židů (24. 10. 2014)

Dne 18. října 1939 byl vypraven z Ostravy první transport Židů v dějinách holocaustu organizovaný Adolfem Eichmannem. Směřoval do Niska nad Sanem. Deportovaní museli vybudovat tábor, který měl být destinací pro další transporty. Od „Plánu Nisko“ se však upustilo a tábor byl zrušen. Část zadržených se vrátila domů, část byla zavražděna nacisty a část zahnána do SSSR, kde mnozí skončili v gulagu. Zaměstnanci ÚSTRu nalezli v ukrajinských archivech stovky spisů NKVD k obětem transportů do Niska. Nově objevené dokumenty společně s osudy deportovaných představili Mečislav Borák, Jan Dvořák a Adam Hradilek. Večer se koná ve spolupráci KnVH a ÚSTR.

„A jsme zase u toho: čecháčkovství. Starej se sám o sebe, nepleť se do cizích věcí, přikrč se a přihrb – jsme obklopeni horami, ty světové vichry se nám přeženou nad hlavami, a pak si budeme dál vrtat na svém dvorečku. Co moudrých statí či celých knih bylo o tomhle našem domácím sobectví napsáno!“

Zápis z 26. dubna 2005, Prosím stručně, 2006