ÚvodVidea / Večer k 75. výročí...

Večer k 75. výročí prvního transportu evropských židů (24. 10. 2014)

Dne 18. října 1939 byl vypraven z Ostravy první transport Židů v dějinách holocaustu organizovaný Adolfem Eichmannem. Směřoval do Niska nad Sanem. Deportovaní museli vybudovat tábor, který měl být destinací pro další transporty. Od „Plánu Nisko“ se však upustilo a tábor byl zrušen. Část zadržených se vrátila domů, část byla zavražděna nacisty a část zahnána do SSSR, kde mnozí skončili v gulagu. Zaměstnanci ÚSTRu nalezli v ukrajinských archivech stovky spisů NKVD k obětem transportů do Niska. Nově objevené dokumenty společně s osudy deportovaných představili Mečislav Borák, Jan Dvořák a Adam Hradilek. Večer se koná ve spolupráci KnVH a ÚSTR.

„V Češích a Slovácích – tak jako v každém národě – žijí paralelně nejrozmanitější předpoklady: měli jsme, máme a budeme mít hrdiny, stejně jako jsme měli, máme a budeme mít udavače a zrádce.“

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků