ÚvodVidea / Večer k 75. výročí...

Večer k 75. výročí prvního transportu evropských židů (24. 10. 2014)

Dne 18. října 1939 byl vypraven z Ostravy první transport Židů v dějinách holocaustu organizovaný Adolfem Eichmannem. Směřoval do Niska nad Sanem. Deportovaní museli vybudovat tábor, který měl být destinací pro další transporty. Od „Plánu Nisko“ se však upustilo a tábor byl zrušen. Část zadržených se vrátila domů, část byla zavražděna nacisty a část zahnána do SSSR, kde mnozí skončili v gulagu. Zaměstnanci ÚSTRu nalezli v ukrajinských archivech stovky spisů NKVD k obětem transportů do Niska. Nově objevené dokumenty společně s osudy deportovaných představili Mečislav Borák, Jan Dvořák a Adam Hradilek. Večer se koná ve spolupráci KnVH a ÚSTR.

„Vůbec mne netrápí tak zvané rozpory různých myšlenkových systémů a nepřipadá mi vůbec nijak zvrácené počínat si v tomto směru zcela „situačně“: když mi určitý termín, určitá terminologie nebo určitá teorie připadá v některé konkrétní situaci jako výstižná, nemám vůbec žádné zábrany ji plně exploatovat (a vůbec mi nevadí, jevím-li se v takovém okamžiku jako epigon), zároveň se tím ale vůbec necítím zavázán k jakékoli „věrnosti“.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 1. květen 1981

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků