ÚvodVidea / Sdílený prostor - Tvorba...

Sdílený prostor - Tvorba města jako dialog III (20. 10. 2014)

Seriál popularizačních večerů zaměřených na hlavní paradigmata tvorby měst v 21. století. Moderovaný rozhovor dvou výrazných osobností vybraných na principu doplňujících se protikladů. Dva rozdílné obory, dva úhly pohledu na město, oba však relevantní a pro tvorbu města důležité. Třetí večer cyklu bude patřit dialogu architekta s developerem. Nová výstavba je nutnou podmínkou rozvoje každého města. Za jakých podmínek by však měla vznikat? Potřebujeme předpisy a regulace nebo platí, že stavět může každý, kdo má potřebné finance? Kde končí odpovědnost investora a začíná odpovědnost správy města? Jak náročné je tvořit originální architekturu v kontextu městského prostředí? Nad tématem současné architektury se potkali architekt Pavel Hnilička (IPR PRAHA) a developer Leoš Anderle (SEKYRA GROUP). Moderátorem večera byl architekt Osamu Okamura (reSITE). Cyklus připravuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994

Jan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíkůPomozte nám prošlápnout Havel Walk!