ÚvodVidea / Sdílený prostor - Tvorba...

Sdílený prostor - Tvorba města jako dialog III (20. 10. 2014)

Seriál popularizačních večerů zaměřených na hlavní paradigmata tvorby měst v 21. století. Moderovaný rozhovor dvou výrazných osobností vybraných na principu doplňujících se protikladů. Dva rozdílné obory, dva úhly pohledu na město, oba však relevantní a pro tvorbu města důležité. Třetí večer cyklu bude patřit dialogu architekta s developerem. Nová výstavba je nutnou podmínkou rozvoje každého města. Za jakých podmínek by však měla vznikat? Potřebujeme předpisy a regulace nebo platí, že stavět může každý, kdo má potřebné finance? Kde končí odpovědnost investora a začíná odpovědnost správy města? Jak náročné je tvořit originální architekturu v kontextu městského prostředí? Nad tématem současné architektury se potkali architekt Pavel Hnilička (IPR PRAHA) a developer Leoš Anderle (SEKYRA GROUP). Moderátorem večera byl architekt Osamu Okamura (reSITE). Cyklus připravuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

„Tento rok nezačal dobře. Ani pro svět, ani pro mne. Jeho počátek předznamenaly vlny tsunami. Člověk si musel klást otázku: Nechce nám tím naše planeta něco sdělit, před něčím nás varovat, k něčem nás vyzvat? Čili: Jde jen o jednu z miliard kosmických událostí tvořících dějiny světa, nebo jde ještě o něco jiného?“

Zápis z 13. dubna 2005, Prosím stručně, 2006

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla