ÚvodVidea / Sdílený prostor - Tvorba...

Sdílený prostor - Tvorba města jako dialog III (20. 10. 2014)

Seriál popularizačních večerů zaměřených na hlavní paradigmata tvorby měst v 21. století. Moderovaný rozhovor dvou výrazných osobností vybraných na principu doplňujících se protikladů. Dva rozdílné obory, dva úhly pohledu na město, oba však relevantní a pro tvorbu města důležité. Třetí večer cyklu bude patřit dialogu architekta s developerem. Nová výstavba je nutnou podmínkou rozvoje každého města. Za jakých podmínek by však měla vznikat? Potřebujeme předpisy a regulace nebo platí, že stavět může každý, kdo má potřebné finance? Kde končí odpovědnost investora a začíná odpovědnost správy města? Jak náročné je tvořit originální architekturu v kontextu městského prostředí? Nad tématem současné architektury se potkali architekt Pavel Hnilička (IPR PRAHA) a developer Leoš Anderle (SEKYRA GROUP). Moderátorem večera byl architekt Osamu Okamura (reSITE). Cyklus připravuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

„Co chci říci: slovo je úkaz tajemný, mnohoznačný, ambivalentní, zrádný. Může být paprskem světla v říši tmy, jak kdysi nazval Bělinskij Ostrovského Bouři, ale i smrtonosným šípem. A co je nejhorší: může být chvíli tím a chvíli oním, může být dokonce obojím současně!“

Slovo o slovu – samizdatová esej, 25. červenec 1989

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků