ÚvodVidea / Sdílený prostor - Tvorba...

Sdílený prostor - Tvorba města jako dialog III (20. 10. 2014)

Seriál popularizačních večerů zaměřených na hlavní paradigmata tvorby měst v 21. století. Moderovaný rozhovor dvou výrazných osobností vybraných na principu doplňujících se protikladů. Dva rozdílné obory, dva úhly pohledu na město, oba však relevantní a pro tvorbu města důležité. Třetí večer cyklu bude patřit dialogu architekta s developerem. Nová výstavba je nutnou podmínkou rozvoje každého města. Za jakých podmínek by však měla vznikat? Potřebujeme předpisy a regulace nebo platí, že stavět může každý, kdo má potřebné finance? Kde končí odpovědnost investora a začíná odpovědnost správy města? Jak náročné je tvořit originální architekturu v kontextu městského prostředí? Nad tématem současné architektury se potkali architekt Pavel Hnilička (IPR PRAHA) a developer Leoš Anderle (SEKYRA GROUP). Moderátorem večera byl architekt Osamu Okamura (reSITE). Cyklus připravuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

„A jsme zase u toho: čecháčkovství. Starej se sám o sebe, nepleť se do cizích věcí, přikrč se a přihrb – jsme obklopeni horami, ty světové vichry se nám přeženou nad hlavami, a pak si budeme dál vrtat na svém dvorečku. Co moudrých statí či celých knih bylo o tomhle našem domácím sobectví napsáno!“

Zápis z 26. dubna 2005, Prosím stručně, 2006