ÚvodVidea / Sdílený prostor - Tvorba...

Sdílený prostor - Tvorba města jako dialog III (20. 10. 2014)

Seriál popularizačních večerů zaměřených na hlavní paradigmata tvorby měst v 21. století. Moderovaný rozhovor dvou výrazných osobností vybraných na principu doplňujících se protikladů. Dva rozdílné obory, dva úhly pohledu na město, oba však relevantní a pro tvorbu města důležité. Třetí večer cyklu bude patřit dialogu architekta s developerem. Nová výstavba je nutnou podmínkou rozvoje každého města. Za jakých podmínek by však měla vznikat? Potřebujeme předpisy a regulace nebo platí, že stavět může každý, kdo má potřebné finance? Kde končí odpovědnost investora a začíná odpovědnost správy města? Jak náročné je tvořit originální architekturu v kontextu městského prostředí? Nad tématem současné architektury se potkali architekt Pavel Hnilička (IPR PRAHA) a developer Leoš Anderle (SEKYRA GROUP). Moderátorem večera byl architekt Osamu Okamura (reSITE). Cyklus připravuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Z dopisu Straně zelených

„Nechceme-li, aby v našem rybníce byli navždy jen dva tlustí sumci, musíme tam nasadit i nějakou štiku. Sumci navíc obvykle myslí jen na to, jak přežít nejbližší výlov, a odmítají myslet dál. Ale my přece nechceme, aby z naší země byla za třicet let jen průmyslová poušť, sloužící sice růstu růstu, ale vyzařující jediné: totální beznaděj. Jinými slovy: volme zelené!“

Dopis, 6. září 2009