ÚvodVidea / Stanislav Devátý v...

Stanislav Devátý v ilegalitě (3. 11. 2014)

Pokračování celoročního cyklu archivu Knihovny Václava Havla o vzniku a působení občanských iniciativ v přelomovém roce 1989. Stanislav Devátý byl signatářem a mluvčím Charty 77 a členem VONS. 16. ledna 1989 položil věnec na hrob Jana Palacha ve Všetatech, v situaci, kdy byl hřbitov tehdejšími bezpečnostními složkami komunistického režimu obležen. Při policejních zásazích praktikoval metody pasivního odporu, držel protestní hladovky. Ve Zlíně založil Společnost přátel USA. V srpnu 1989 byl odsouzen k dvaceti měsícům vězení, ale podařilo se mu před zatčením uprchnout do již svobodného Polska. Debatu vedl Jáchym Topol.

„Je totiž vůbec otázka, zda „světlejší budoucnost“ je opravdu a vždy jen záležitostí nějakého vzdáleného „tam“. Co když je to naopak něco, co je už dávno zde, – a jenom naše slepota a slabost nám brání to kolem sebe a v sobě vidět a rozvíjet? “

Moc bezmocných – samizdatová esej, říjen 1978

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků