ÚvodVidea / Stanislav Devátý v...

Stanislav Devátý v ilegalitě (3. 11. 2014)

Pokračování celoročního cyklu archivu Knihovny Václava Havla o vzniku a působení občanských iniciativ v přelomovém roce 1989. Stanislav Devátý byl signatářem a mluvčím Charty 77 a členem VONS. 16. ledna 1989 položil věnec na hrob Jana Palacha ve Všetatech, v situaci, kdy byl hřbitov tehdejšími bezpečnostními složkami komunistického režimu obležen. Při policejních zásazích praktikoval metody pasivního odporu, držel protestní hladovky. Ve Zlíně založil Společnost přátel USA. V srpnu 1989 byl odsouzen k dvaceti měsícům vězení, ale podařilo se mu před zatčením uprchnout do již svobodného Polska. Debatu vedl Jáchym Topol.

Z dopisu Straně zelených

„Nechceme-li, aby v našem rybníce byli navždy jen dva tlustí sumci, musíme tam nasadit i nějakou štiku. Sumci navíc obvykle myslí jen na to, jak přežít nejbližší výlov, a odmítají myslet dál. Ale my přece nechceme, aby z naší země byla za třicet let jen průmyslová poušť, sloužící sice růstu růstu, ale vyzařující jediné: totální beznaděj. Jinými slovy: volme zelené!“

Dopis, 6. září 2009