ÚvodVidea / Bronislav Ostřanský: Atlas...

Bronislav Ostřanský: Atlas muslimských strašáků (13. 11. 2014)

Zájem o islám narůstá. Řada kontroverzních jevů, jež léta plní zpravodajské rubriky, se ale v příručkách o islámu nevyskytuje. Nezasvěcený pozorovatel tak může nabýt dojmu, jako by existovaly dva islámy, mediální a ten z knihoven či univerzit, jejichž průnik se zdá být minimální. A právě tuto mezeru by měl zaplnit Atlas muslimských strašáků, jenž se soustředí na ta islámská či muslimská témata, která bývají tolik medializována – a mezi nemuslimy často přijímána s nepochopením či obavami. Autor, vědecký pracovník Orientálního ústavu AV ČR, v knize předkládá nástin vybraných „strašáků“, pomocí nichž by chtěl přispět k lepšímu chápání islámu a muslimů. Dílo uvedl prof. Luboš Kropáček (Ústav Blízkého východu a Afriky FF UK v Praze). Večer se konal v rámci 6. ročníku festivalu Nad Prahou půlměsíc.

Několik vět ke Knihovně

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Několik vět ke Knihovně Václava Havla, Hrádeček,

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků